15:38 | 12 септември 13 9811

ТЕЦ Казанлък фалира - окончателно

ТЕЦ Казанлък фалира - окончателно / Новини от Казанлък

Първото събрание на кредиторите на „Топлофикация Казанлък” ЕАД ще се проведе след месец – на 16 октомври. Решението за обявяване в несъстоятелност на казанлъшкия ТЕЦ бе обявено от Старозагорския окръжен съд на 15 август, не е обжалвано и вече е в сила. Така казанлъшката топлофикация е обявена в неплатежоспособност и свръх задлъжнялост, считано от 14 октомври 2011 година.

Съдът открива производство по несъстоятелност на казанлъшкия ТЕЦ и назначава за временен негов синдик (директор управляващ капитала при фалит) Ванко Петров Митев от София. На събранието на кредиторите през октомври, ще бъде избран постоянния синдик на фалиралия ТЕЦ и комитет на кредиторите. В резултат на фалита, Топлофикация Казанлък е вече със запорирани сметки и възбрана върху всичките си недвижими имоти.

Кредиторите на топлофикационното дружество в Казанлък имат да взимат просрочени задължения за близо 5 млн. 400 хил. лв. 70% от тези задължени са към финансови предприятия (Уникредит Булбанк и НАП) и към доставчици на гориво за ТЕЦ-а. Само към Държавата, дългът на Топлофикация Казанлък е над 800 000 лева. Към НАП дружеството е спряло плащания още през октомври 2011, а по кредита си от 1 млн. 200 хил. лв. в  Булбанк – вноските са преустановени още през август 2011.

За целия период от октомври 2011 до сега Топлофикация Казанлък е натрупала загуби от над 6 млн. 370 хил. лв.  Същевременно ТЕЦ-ът в Казанлък има да взима едва половин милион от граждани и юридически лица за консумирана от тях и неплатена топлоенергия през годините.

Стойността на имуществото на Топлофикация Казанлък към края на 2012 година е  4 млн. и 700 хил. лв.  Като 90 % от тези ДМА са земи, сгради и производствено оборудване.

Тази зима ТЕЦ-ът в Казанлък топлеше 8 общински детски и учебни заведения, най-голяма от тях е Болницата. На централни парно бяха още ОДЗ „Еделвайс, детските ясли 6 "Надежда" и 8 "Васил Левски"; детските градини 9 "Слъничце", 16 "Роза", 17 "Славейче"; ОДК „Иван Рилски и ОУ „Георги Кирков”. Всички имат алтернативни дизелови котли, освен Еделвайс.

Топлофикация Казанлък е собственост на Николай Банев чрез Банев Тежка индустрия и АКБ Форес. Казанлъшкият ТЕЦ бе закупен от Банев през 2010 година, заедно с ТЕЦ - Ямбол за 2 млн. и 500 хил. лв.

Самият Банев, наричан от медиите „червен олигарх” щастливо отпразнува 54-тия си рожден ден в Русалка на 18 август тази година.

В България има няколко категории „бизнесмени”. Истинските, които рискуват всичко, за да развиват себе си, бизнеса си, страстта си. Криминалните, които са любимци на всички власти – те са черните касички на цялата прогнила бюрокрация. И „олигарсите”, но не в класическия случай, защото в България всеки, който заема някаква държавна или общинска, а забележете и „обществена” служба, е потенциален или реализиран по-малък или по-голям олигарх. От така наречените „еколози” до народните избраници. За изключения не се досещам.”, спoдели в интервю за пресата по повод рождения си ден преди броени дни Николай Банев.

 

Свързани новини: 

Топлофикация Казанлък е пред фалит. Общината е готова да отопли ясли, градини и училища  / 17 януари 2013, 13:06

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Празнични изненади очакват всички шофьори извършили годишен технически преглед в сервиз „Мончев-90“

7168 | 08 декември 2025

Казанлък отпразнува 50-годишната любов на 68 семейни двойки

4010 | 11 декември 2025

Над 10 години затвор грозят 73-годишния мъж, опитал да убие казанлъчанин

3994 | 08 декември 2025

Казанлък се вдига на протест

3862 | 09 декември 2025

Дрогиран шофьор предизвика катастрофа в Казанлък

3678 | 09 декември 2025

Стотици протестираха в центъра на Казанлък

3458 | 10 декември 2025

Вандали потрошиха автомобил в Източното

3431 | 09 декември 2025

19-годишен шофьор блъсна пешеходец при движение назад

3203 | 11 декември 2025

„Арсенал“ АД и Бургаският държавен университет сключиха Меморандум за сътрудничество

2926 | 08 декември 2025

Препълнена зала и силно послание: Премиера на филма “Социално силните“ в Казанлък

2647 | 09 декември 2025
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак