14:26 | 29 април 04 2790

Ученици на СОУ “Антим I” впечатлиха компютърен спец

“Долината на тракийските царе” е електронният продукт разработен от 15 ученици и 6 преподаватели от СОУ “Екзарх Антим I” , който те представиха на Международна конференция в Македония, Охрид в началото на април. Продуктът е разработен в рамките на проекта “Регионална междуучилищна инициатива” на фондация “Католически служби за помощ”, САЩ, който казанлъшкото училище стартира през май 2002г. В проекта участват 95 училища от света, 10 са от България, като глобалната му цел е чрез младежкото общуване, предимно по Интернет да бъде преодоляно напрежението, което от години съществува между старните в Балканския регион. “В първия етап от проекта всички участници от България трябваше да се представят, във втория бяха изготвени лични страници и от септември 2003г. започна и третият етап – “Какво можем заедно”, работата по “Долината на тракийските царе”, който представя историята и културата на нашия град”, разказва Иван Велчев, единият от преподавателите ,участвали в разработването на проекта. Той поясни , че в бъдеще предстои засилване на комуникацията между участниците в проекта от петте училища, работещи в една група - СОУ “Екзарх Антим I”, СОУ “Петър Парчевич”, Раковски, САЩ, Македония, Албания, Босна и Херцеговина и изготвянето на общ електронен продукт. Проектът трябва да приключи 2005г.
От предложените проекти от 320-те участници в международния форум в Македония, единствено електорниият вариант на “Долината на тракийските царе” впечатли присъствалия компютърен специалист, изобретател на търсачката GOOGLE Бари Бигнер, сподели Антоанета Стоева, преподавател в СОУ “Антим I”.
До момента в рамките на “Регионална междуучилищна инициатива”, казанлъшкото училище е получило компютърно оборудване на стойност 17 хиляди лева,до края на месеца се очаква и нова техника.
Фирма в Казантлък е предложила оферта за осигуряването на 10 работни места за учениците-участници в проекта, коментира директорът на училището Иван Матанов. Той поясни, че проектът периодично ще бъде обновяван с нови страници и теми по актуални проблеми на младежите в Казанлък.

Славяна Узунова

Следвай новините от Казанлък

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Кандидати за народни представители от ДПС се срещнаха с жителите на с. Копринка

4863 | 10 април 2026

Ищар превръща Празника на розата 2026 в музикално събитие от световна класа

3963 | 14 април 2026

Двама задържани в Крън след катастрофа, закани и открити оръжия

3444 | 16 април 2026

Държавното горско стопанство в Казанлък подари 300 фиданки на жителите и гостите на града

3203 | 10 април 2026

16-годишно момче от Крън има нужда от помощ

3188 | 10 април 2026

Община Казанлък дава криле на млади таланти: “Паниците“ се превръща в лагер за бъдещите лидери

3137 | 15 април 2026

Брат удари сестра си в Казанлък, други трима нападнаха и нанесоха побой на 16-годишен в Габарево

3048 | 14 април 2026

Полицейска гонка завърши с открити наркотици и задържан

2812 | 14 април 2026

Горски служители от Казанлък и ученици залесяваха край Шипка

2257 | 11 април 2026

“Единство“ с убедителна победа и първо място - 7:0 срещу “Габровница“

2241 | 10 април 2026
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак