Каква е идеята на Младежката група на Съюз на жените “Проксен” да работи по точно тези две теми?
Направихме проучване, при което установихме, че липсва нормативна база, която да позволява на младите хора изобщо, не само в Казанлък, да участват в местното самоуправление. Набелязахме основните проблеми, по които да работим и така стигнахме до решението да водим застъпническа кампания за ратифициране на принципите, заложени в Европейската харта за участие на младите хора в живота на общината и региона.
Каква е същността на двата проекта, по които ще работите?
Единият проект е консултантски, по него предстои да бъдем обучавани, консултирани в посока – по-бързо и лесно израстване на младежката ни група, а другият – за застъпническата кампания, за която вече споменах. След ратифицирането на Европейската харта ще има възможност да се въведе длъжността “Младежки делегат” и съответно човекът на тази длъжност ще помага на комисията по “Образование и младежки дейности “ в ОбС по въпросите на младежта, ще следи последователността на младежката политика и ще координира свързаните с младежта решения. Ще бъдат разработвани стратегии за свободното време и социално-културна дейност на младите хора в общината, за насърчаване на заетостта и намаляване на безработицата сред младите хора тук.
Работейки по тези проекти, с какво вашата група би била в помощ на младите хора в общината?
Искаме да провокираме младите хора, да имат желание да работят съвместно, да участват в местното самоуправление, да се борят за правата си.
Как мислите, участвайки в местното самоуправление, какво и до колко бихте могли да промените?
Болшинството от младите хора си мислят, че едва ли някой би обърнал внимание на техните проблеми и оттук се появява, според мен, незаинтересоваността им да си търсят правата.
Каква е финансовата подкрепа за тези проекти?Единият – “Нашите права”, който е към фондация С.Е.Г.А. е на стойност 1600 лева. А другият няма финансова подкрепа, просто тук, на място ще идват специалисти от Фондацията за публични благотворителни дейности в България да ни консултират, разходите са за тяхна сметка.
Каква е продължителността на проектите?
“Нашите права “ е петмесечен, като идеята ни е, да се ратифицира Европейската харта преди общинските съветници да излязат във ваканция през август. Другият проект е едногодишен, с шест обучителни модула. Вчера бе подписан договорът за този проект. На 28, 29 и 30 март ще бъде и първото обучение.
В двата проекта само младежи от вашата група ли ще участват?
Не, наши партньори са Национална скаутска организация – Казанлък, Младежкият евроклуб и Младежката ромска фондация “Евроинтеграция”. Всички те ще бъдат обучени да водят застъпническа кампания в деветте средни училища в Казанлък.
Къде е мястото на възрастните в тези проекти?
Предвидили сме много срещи с общинските съветници, с общинска администрация и тук идва подкрепата на председателя на ОбС Иван Гороломов и на председателя на Комисията по “Образование и младежки дейности” Иван Матанов. Те изцяло ще ни съдействат в подготовката за предложенията за Европейската харта.
Какъв е опитът на вашата група в разработването на такъв род проекти?
Преди тези два проекта, ние работихме по проект на Национален демократичен институт – САЩ – България, по кампанията “Ти избираш”. Тогава правихме концерти, застъпнически кампании- това е проект изцяло с наше участие. На доброволни начала, частично сме участвали и в други проекти.
Славяна Узунова