17:57 | 27 февруари 12 1965

Председателят на Комисията по досиетата Евтим Костадинов получи награда в Казанлък

Председателят на Комисията по досиетата Евтим Костадинов получи награда в Казанлък / Новини от Казанлък

Над 112 500  са проверените български граждани за принадлежност към службите на бившата Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия за 5-те години работа на Комисията по досиетата.  Само за участие в различните избори от 2007-ма до миналата година са проверени над 63 400 лица.  Това обяви в Казанлък председателят на Комисията по досиета Евтим Костадинов,  при среща с журналисти за отчитане дейността на Комисията за петгодишния  период.
За  това време 41 хиляди са лицата, проверени и заемащи отговорни публични длъжности и  дейности. Други близо 6 хиляди души са тези, за които е изискана предварителна проверка, по силата на чл. 27 от Закона за принадлежност към органите на ДС.
По думите на Костадинов , 800 са  лицата, сами пожелали проверка  за принадлежност.
От всички тези проверени лица безспорно е установена принадлежност към службите на Държавна сигурност и разузнавателните служби на БНА  на 6 4 88 лица, но реално обявени са 5 800.  Необявените в публичното пространство, но с установена принадлежност са  605 лица.  Не са обявени и лицата, поискали сами проверката и за които е установена впоследствие принадлежност.
По думите на председателя на Комисията по досиетата , все още принадлежността към бившите служби  е част от дневния ред на обществото ни. „Интерес, който в последно време  е траен и сред младите хора. Преди 5 години, когато комисията по досиетата стартира своята работа бе с нулев кредит на доверие, за пет години време обаче това отдавна не е така. Напротив, ние сме търсени, ролята  и решенията на Комисията се следят от обществото, от политиците и най- важното има чуваемост на нашите решения”, заяви в Казанлък Евтим Костадинов.
В града на розите той дойде за среща с лидери на патриотични организации от които получи специална награда- книгата на Вацлав Клаус – „с уважение и признателност  от патриотичните организации в Розовата долина за разкриване на историческата истина в България  за периода 1944- 1989 година.
Костадинов получи и покана за участие в  панихидата за избитите 22-ма казанлъчани от т.н Народен съд на 2-ри март, отслужвана по традиция край техния общ гроб-паметник в казанлъшкото гробище.  Преди 67 години т.н Народен съд осъжда 117 казанлъчани, от които 22-ма на смърт.
Костадинов съобщи, че  до 5-ти април, когато изтича мандата на този състава на Комисията по досиетата ще  бъде факт поне едно решение на Комисията от проверката, която тече в момента: на  списъците, предоставени от ВУЗ-овете в страната. Усилено в Комисията се работи и по списъка  с кредитните милионери, продължава проверката и на списъците, предоставени  от различните религиозни общности в страната.
Настоящият председател на Комисията  по досиетата  изрази убеденост,  че  за работата на следващата комисия от особено значение ще е не кой е в състава й , а как хората в  състава й ще се отнасят към задълженията си при изпълнение на закона.
Евтим Костадинов изрази удовлетворение от свършеното от него и колегите му за петте години мандат на Комисията. 
„Не се живее лесно с толкова тайни, не беше лесно, имаше трудни моменти, но голямото признание за нашата работа  ни удовлетворява”,  каза той.

Деляна Бобева

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Полицейското управление в Казанлък има нов началник

10428 | 16 декември 2025

Съдът в Казанлък наложи ефективно наказание на жена, обвинена за измами по различни схеми

10099 | 17 декември 2025

Общинският съвет на Казанлък подкрепи поставянето на скулптура на Чудомир в центъра на града

7534 | 18 декември 2025

Започна строителството на луксозния комплекс „Трендафило“ до Копринка

6844 | 22 декември 2025

Съдът разреши строежи на едни от най-натоварените места в град Казанлък

6700 | 19 декември 2025

EVN България информира клиентите си за начина на плащане на фактурите във връзка с въвеждането на еврото

6098 | 18 декември 2025

Община Казанлък обявява конкурс и награда за изработване на идейни проекти за визия на изграждащото се кръстовище - западен вход на Казанлък

4056 | 18 декември 2025

Празнични светлини озариха Шипковата къща в Казанлък

4018 | 20 декември 2025

Кристина Буюклиева спечели голямата награда в Осмия салон на казанлъшките фотографи

3702 | 16 декември 2025

Община Казанлък изразява сериозното си възмущение от скъсаните коледни играчки

3012 | 17 декември 2025
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак