Вестник “Седмица” предлага истината за смъртта на десетте наши рейнджъри “сини каски” в Камбоджа преди десет години, разказана от о.р.о.з.полковник д-р Марио Колев - зам.началник на медицинския пункт на пехотния батальон “сини каски”, разположен на 54 км. югоизточно от Пном Пен. Разказът на д-р Марио Колев е една изповед след десетгодишно мълчание, подплатена със стотици срещи с местното население и хиляди снимки от екзотична Камбоджа, най-богатата страна на златни залежи в света.
Камбоджа е държава с древна култура. В нея се намира Осмото чудо на света - столицата на Великата Кхмерска империя Ангор Ват. Тя е преминала през бурите на множество катастрофални събития, нашественици са късали насилствено от територията и - днешен Виетнам, Тайланд, Лаос, които някога са били част от Великата империя. Камбоджа има много тежък климат. Летните температури варират между 50o и 60o С. Разположена е на 2 градуса северна ширина от екватора. В Камбоджа вирее и расте едно дърво, което цъфти при температура над 42o С, а местните жители го наричат “смъртта на европееца”. Днешна Камбоджа е преминала през ада на крайно десния комунистически режим на Пол Пот, а сега върви уверено по пътя на демокрацията.
Подготовката на първият български контингент “Сини каски” за Камбоджа по линия на ООН започна през април 1992 год. Батальонът беше усилен с личен състав от 1025 души по щат, а по списък бяха 980 бойци. Липсата на опит при създаването на такива военни формирования за отворени мисии по поддържане на реда и мира в непозната за нас страна със специфични нрави, обичаи, култура, език и национална идентичност, беше причината да се набират доброволци, предимно от запаса, без нужната подготовка и дисциплина. Деяние, равнозначно на престъпление, бе включването в състава на батальона
на 36 души с висящи дела
с поставена цел да се измъкнат от възмездието на правосъдието. В интерес на истината – всички успяха, една част от тях емигрираха в Австралия, а други останаха в Камбоджа. За жалост, малкото кадрови офицери и сержанти в състава на батальона не успяха да наложат изискваната от уставите на въоръжените сили дисциплина, което се отрази зле на имиджа на нашия батальон в Камбоджа. Дори командващият военния контингент на ООН там генерал Сандърсън, беше изправен пред дилемата да отзове нашия батальон в България. След обстоен анализ на негативните явления в нашата бойна част - лоша дисциплина, неспазване уставите и неизпълнение на заповедите на командирите, съгласувани с американското командване и командващия контингента, се наложи при подбора на военнослужещи за втория контингент, да се въведат стриктни и строги критерии, с цел да се избегнат подобни грешки и неблагополучия. За целта във втория контингент “Сини каски” от България бяха подбирани само кадрови военнослужещи и наборни войници. И действително, когато се срещнахме с нашите преки началници, те със задоволство споделиха, че с “новите” може да се работи по-добре, съгласно изискванията на военните устави и дисциплина – разказва д-р Марио Колев.
Пристигнахме в Камбоджа на 23 януари1993 год.отново със същия личен състав по численост от 980 бойци,
с цел да поддържаме мира
в демаркационната зона между червените кхмери и правителствените войски, които воюват помежду си повече от 23 години. Правителството на Пол Пот и Янг Съри до пристигането ни в Камбоджа е провеждало целенасочена политика на геноцид спрямо собствения си народ. По официални данни
са избити над 3,7 млн.камбоджанци
като е унищожена изкорен цялата интелигенция в страната и са останали само персони- роботи, които изпълняват безропотно това, което им се каже. В подкрепа на казаното, в милионната столица Пном Пен имаше само 12 лекари и то завърнали се скоро от чужбина. Целта на мисията на ООН беше да се проведат демократични избори в мирна обстановка, а избраното правителство от камбоджанския народ да бъде подпомогнато в своята дейност при установяване на нов ред и демократични порядки.
Прогнозата на японски специалистипо онова време беше, че ако в Камбоджа се установи необходимия държавен ред, страната ще достигне за 10 години Южна Корея по икономически растеж и брутен национален доход на глава от населението. Част от провежданата от ООН линия беше и нашият батальон. Българските воини с желание изпълняваха своите задължения, като освен демонстрация на сила в демаркационната зона (буферна зона) ние имахме задачата да подпомагаме местното население с храни, медикаменти и всичко необходимо за един нормален живот. Доставяхме дори и радиоапарати, чрез които да слушат новините, да си изяснят защо са необходими избори, какво ще спечелят от тях, за какво служи паспорта, защо е необходим правилник за движение по пътищата, какви болести и зарази могат да донесат на хората тоновете отпадъци, които затрупват улиците и тротоарите, хигиена на човешкото тяло… и т.н.
За кратък период от време, ние създадохме добри контакти и взаимоотношения с местното население. За камбоджанците, българските войници бяха дори приятели, от които могат да очакват само добро. Тези добри контакти и взаимоотношения с местното население не се понравиха на червените кхмери, в чиято зона беше настанена 4 рота, в частност взвода ни в лагера Пум Прек, който беше разгърнат в джунглата на палатки. Това беше единственото наше подразделение, разположено в палатков лагер, с численост около 40 души заедно с командния състав.
Кхмерите не искаха
по никакъв начин да се променят статусът и установения ред от правителството на Пол Пот, да се опорочат каквито и да е избори с всички средства, включително и с нападения на контингенти на ООН.
Някои с право ще се запитат, защо червените кхмери успяха да постигнат целта си само срещу българския взвод?! Защото българинът е безкрайно доверчив, не спазваизискванията за носене на бойното снаряжение през цялото денонощие и не е за омаловажаване - липсва боен опит и е недостатъчно участието в подобни мироопазващи мисии. За разлика от нас, японците, американците, французите още в зародиш
предотвратяваха всяко действие на озлобените кхмери
На 3 април 1993 год. кхмерите се възползваха от една покана за честване рожденния ден на редник Димитър Димитров от Велико Търново. В този момент в лагера е имало едва 12-15 души. Останалите бойци, включително и взводния командир бяха извън лагера.
Въпросът опира дозанижената дисциплина. Използвайки ситуацията - намален по чесленост личен състав, притъпена бдителност, липса на охрана на лагера, повдигнато настроение на празнуващите бойци под въздействието на алкохола..., червените кхмери нахълтаха необезпокоявани от никого в лагера и унищожиха с гранатометен огън радиорелейната станция...
В завързалата се престрелка загинаха трима души: мл.сержант Цветомир Иванов Петков-от Разград, редник Петър Кръстев Байчев- с.Никюп(Ловешко) и редник Атанас Петров Радев от с.Черна могила (Хасковско), а трима бойци бяха тежко ранени.
В продължение на 9 месеца, по време на мисията в Камбоджа, българският батальон “Сини каски”- даде общо 10 жертви в различни военни конфликти и извън военни ситуации, в памет на които в двора на българското посолство в Пном Пен беше издигнат параклис.
Бъдещето на българската армия е участие в мироопазващи мисии в различни точки по света, особено сега, когато е предстоящо влизането ни в НАТО. За да не се допуска в бъдеще да се дават свидни жертви, доуточнява о.р.о.з полковник д-р Марио Колев, трябва да се обърне сериозно внимание на езиковата подготовка на военнослужещите. Езикът в многото случаи е по-силен от оръжието. Да се усъвършенства детайлно, във всички форми на преценка и риск подготовката на военнослужещите за действия в условията на партизанска борба и терористични действия. Българският войник в никакъв случай не отстъпва по способности и качества на своите натовски колеги, особено когато действията му са в унисон с изискванията на установения ред, уставите и безпрекословното изпълнение на всяка заповед.
Това е пътят
по който трябва да върви войникът, за да намалеят в България черните забрадки. Грешките от Камбоджа и Ирак не трябва да се повтарят. Всяка грешка и необмислена постъпка се наказват със смърт. Щом си на бойното поле- приятелство няма!
“Когато дисциплината и оръжието говорят и боговете мълчат!” -Тези думи, казани от легендарния руски пълководец Суваров се покриват с думите на началника на Генералния щаб на Българската армия Никола Колев: “Колкото и дружелюбно да се държат с теб в чуждата държава, във всеки приятел трябва да виждаш враг. Приятели могат да ти бъдат само тия, с които защитаваш каузата, за която сте изпратени!”.
Кольо Николов
Покана за провеждане на Общо събрание на СНЦ КК „Лястовица- 1905“
Управителния съвет на СНЦ КК „Лястовица- 1905“ отправя покана към всички членове на сдружението и колоездачния...
Професионално почистване ”Лиди Лотос” разширява екипа си!
Търсим отговорни и мотивирани хора, които искат да се присъединят към нашия екип на пълна или допълнителна заетост....
Ескейп Казанлък търси готвач
Ескейп търси ново попълнение за своя професионален екип! Търсим готвач за топла кухня с доказан опит и желание...
Бистро ”Есен”, гр. Казанлък търси да назначи барман, сервитьор и помощник кухня
Бистро ”Есен” гр. Казанлък, търси да назначи: барман, сервитьор и помощник кухня. За контакти на място в “Бистро...
Кингс Валей Медикъл и СПА хотел търси да назначи СЛУЖИТЕЛИ в отдел „Храни и напитки“ на следните позиции:
• БАРМАН/КА • СЕРВИТЬОР/КА (на бюфет или на свободна консумация) • ПОМОЩНИК СЕРВИТЬОР/КА ЗА ДА СЕ ЧУВСТВАТЕ...
Кингс Валей Медикъл и СПА хотел търси да назначи СЛУЖИТЕЛИ в отдел „Кухня“ на следните позиции:
• ГОТВАЧ/КА ТОПЛА КУХНЯ • ГОТВАЧ/КА СТУДЕНА КУХНЯ • ПОМОЩНИК ГОТВАЧ/КА (зеленчукоподготвително) • СЛАДКАР/КА •...
Кингс Валей Медикъл и СПА хотел търси да назначи СЛУЖИТЕЛИ в отдел „ХАУСКИЙПИНГ“:
• ХАУСКИЙПИНГ СУПЕРВАЙЗОР • Камериери стаи и камериери общи площи (С или БЕЗ ОПИТ) ЗА ДА СЕ ЧУВСТВАТЕ ДОБРЕ...
Ню Йорк пъб търси да назначи бармани и сервитьори
Ню Йорк пъб търси да назначи бармани и сервитьори. За информация на място в Ню Йорк пъб или на тел. 0888887525 ...