12:09 | 14 февруари 26 2319

С ножици и благослов в гурковското село Конаре зарязаха ритуално лозята

С ножици и благослов в гурковското село Конаре зарязаха ритуално лозята / Новини от Казанлък

С ножици и благослов  в село Конаре зарязаха ритуално лозята

С ритуално зарязване на лозята, благопожелания за здраве и берекет и поклон пред паметника на свети Трифон, жителите на с. Конаре отбелязаха празника Трифон Зарезан. Събитието, организирано от НЧ „Неделчо Попов 1939“, пенсионерски клуб „Детелина“ и кметството, събра конарци, които с уважение към обичая последваха вековната традиция.

В ритуала се включи и кметът на селото Станчо Стефанов:  „Стопаните с лозарски ножици в ръце зарязахме лозите, поляхме ги с червено вино и отправихме наричания и благопожелания за здраве, берекет и късмет през годината“.

Празникът продължи в пенсионерския клуб, където към празнуващите се присъединиха кметът на община Гурково Кънчо Папазов и спомоществувателят на местните инициативи Валентин Колев. Папазов пожела на винопроизводителите свети Трифон да закриля труда им, годината да бъде плодородна, земята и слънцето – щедри, а трапезите – пълни. Той подчерта, че традицията изисква създадената с грижа и обич божествена напитка да се споделя с добри приятели.

Валентин Колев поздрави присъстващите и представи нови идеи за още по-сплотен и активен живот в селото. Заедно с възрастните хора бяха обсъдени подготовката и организацията на предстоящите събития през годината, като специален акцент бе поставен върху инициативите за фестивала на самардалата на 21 март и подготовката на зелената трапезна сол. Празникът в Конаре още веднъж доказа, че традициите живеят,  когато общността е заедно.

Община Гурково 

Следвай новините от Казанлък

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Започва прием на заявления за регистрационни номера за МПС по избор за серия СТ 7001 ТР - СТ 7500 ТР

10059 | 31 юли 2026

За първи път извън София: Казанлък е сред претендентите за домакин на финала на „Мис България“

7415 | 29 юли 2026

Дирекциите “Социално подпомагане“ приемат заявления за целева помощ за отопление до 31 октомври

6198 | 31 юли 2026

Д-р Елена Гарсау ще преглежда всеки четвъртък в кабинета по акушерство и гинекология в Поликлиниката

4905 | 30 юли 2026

Усилено се работи по асфалтирането на улици и междублокови пространства в Казанлък

4203 | 01 август 2026

Лек автомобил се удари в “Пътна помощ“ в Казанлък/ ВИДЕО

4192 | 31 юли 2026

Синдикатите с позиция относно учебното време и ваканциите през следващата 2026/27 г.

3600 | 28 юли 2026

Групата на СК „Планинско бягане и туризъм - Казанлък“ покори първенеца на Румъния - връх Молдовяну

3577 | 28 юли 2026

Нов общински съветник положи клетва в Казанлък

2848 | 30 юли 2026

Обследват водите на язовир „Копринка“ след намерена умряла риба в района на плажа

2663 | 28 юли 2026
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак