13:54 | 27 октомври 25 2131

Социалното министерство с тревожни данни: 33 159 деца са родени от деца през последното десетилетие у нас

Социалното министерство с тревожни данни: 33 159 деца са родени от деца през последното десетилетие у нас  / Новини от Казанлък

„33 159 деца са родени от деца за десет години. Само през миналата година са 2837. От една страна, твърдим, че живеем в модерно общество. От друга – 14-годишни раждат. Това явление няма място в едно модерно общество.“ Това заяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов, който даде старт на специална кампания на Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД) срещу ранните бракове. Тя е част от голямата инициатива на ДАЗД срещу насилието над деца.  Д-р Теодора Иванова, председател на Агенцията, благодари специално за подкрепата на министъра.

„Как тези деца ще възпитават децата си да ходят на училище, когато самите те не са го посещавали? Как ще издържат семейството и детето си, когато самите те са деца и не са ходили на работа нито един ден“, риторично попита социалният министър.

Гуцанов обвърза детските раждания именно със случаите на насилие и даде пример с два актуални инцидента – трагичното убийство на непълнолетен в столичен търговски център и случая от Бургас, където млад мъж уби майка си, леля си и сестра си.

„Виждате историята от убийството в мола. Това дете никога не е срещало родителска подкрепа. Убийството в Бургас – виждаме в каква бедност са живели. Ранното раждане обрича на бедност, липса на достъп до образование, здравеопазване и рискът от насилие нараства драстично. Има, разбира се, изключения, но те са малко”, каза Гуцанов. Той призова за общи действия на държавата, защото няма как една институция да се справи сама.

„Най-важното е достъпът до образование и здравеопазване. Ако няма образование, няма как да очакваме тези деца да имат друг начин на мислене. Така ще разберат, че ранното раждане не е културна традиция. Каква културна традиция е да раждаш на 14 – 15 години. Нека положим всички усилия да не намира място това явление в съвременна България“, допълни Гуцанов.

В световен мащаб 12 милиона момичета се женят всяка година преди да навършат 18 години, съобщи Кристина де Бройн – представител на УНИЦЕФ за България.

ДАЗД ще проведе срещи в шест града в страната, на които да разкаже за рисковете от ранните раждания.

Лейтенант Виктория Ковачка от Българската армия, която е един от посланиците на кампанията, разказа своя опит. Тя идва от малко село и от семейство с шест деца. От дете е пълен отличник. „Най-важен е примерът в семейството. Ние от малки знаехме, че цигарата е нещо лошо. Че от училище не се отсъства“, разказа тя.

Лекари запознаха присъстващите с медицинските рискове и статистика за изоставянията при детски раждания.

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Жена бе отвлечена посред бял ден от четирима мъже

6740 | 28 ноември 2025

Катастрофа затруднява движението на централно кръстовище в Казанлък

3531 | 28 ноември 2025

Хуманитарната гимназия в Казанлък получи благодарствена грамота от Президента на Република България

2769 | 28 ноември 2025

Зов за помощ: 37-годишна жена от Крън се бори с тежко заболяване

2764 | 01 декември 2025

Без сериозни наранявания се разминаха участниците в катастрофата на кръстовището на ул.“Христо Ботев“ с бул. “23-ти ПШП“ в Казанлък

2690 | 01 декември 2025

Утвърдени художници и млади таланти от Казанлък представиха съвместна изложба, посветена на Никулден

2399 | 29 ноември 2025

Гранд Резорт Павел Баня спечели наградата за най-добър петзвезден балнеолечебен хотел на 2025 г.

2322 | 04 декември 2025

Засякоха 49-годишен мъж да управлява нерегистриран „Форд“ в Габарево

2314 | 28 ноември 2025

Откриха изчезналия мъж от с. Копринка

1910 | 02 декември 2025

България-Текс АД с награда „Работодател на годината 2025“ в категория „Партньор на средния бизнес“

1733 | 03 декември 2025
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак