15:04 | 03 октомври 25 3768

Министър Гуцанов: Пенсионната възраст няма да се променя, МТСП е против увеличаване на пенсионните вноски

Министър Гуцанов: Пенсионната възраст няма да се променя, МТСП е против увеличаване на пенсионните вноски / Новини от Казанлък

„Министерството на труда и социалната политика (МТСП) няма да предлага промени във възрастта за пенсиониране. Категорични сме, че пенсионната възраст трябва да остане такава, каквато е по закон.“ Това заяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов по време на блиц контрол в Комисията по труда и социалната политика към парламента. Той посочи, че средната продължителност на живота у нас е една от най-ниските в Европа и в този контекст повишаване на пенсионната възраст не е оправдано.

Относно пенсионните вноски министърът подчерта, че не трябва да има увеличение нито за първия, нито за втория стълб поне до 2026 – 2027 г.

Като основен резерв в пенсионната системата министър Гуцанов посочи борбата със сивата икономика, която според различни данни достига до 25% и повече. „Когато една четвърт от икономиката да е в сянка, това е изключително високо ниво. Именно тук са най-големите възможности за осигуряване на допълнителни средства за пенсионната система“, каза той.

Акцент министърът постави и върху минималния осигурителен доход по основни икономически дейности и квалификационни групи професии, преговори за който е имало преди повече от 10 години. „В момента има огромно разминаване, защото за десет години много работещи специалисти остават на минималния праг. Нали не вярваме, че един главен счетоводител работи за минимална работна заплата. Явно се плаща по някакъв друг начин. Ако искаме реална борба със сивата икономика, актуализацията на минималните осигурителни прагове по професии е голяма възможност. Това трябва да стане със съгласие между синдикати, работодатели и МТСП,“ каза министърът.

Следвай новините от Казанлък

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Казанлъшка двойка от “Моята кухня е №1“ се включват в кулинарно предизвикателство на Музея на фотографията

39996 | 03 юни 2026

Държавният глава Илияна Йотова ще бъде гост на Празника на розата

19096 | 07 юни 2026

Празничният парад на Царица роза: Хиляди съпреживяха кулминацията на 123-тия Празник на розата в Казанлък

11485 | 07 юни 2026

Шеф-готвачи от Hell“s Kitchen с кулинарна изненада за гостите на Фестивала на българските занаяти

9634 | 04 юни 2026

В петък започва тридневният Международен фолклорен фестивал в Казанлък

8481 | 04 юни 2026

Близо 4 километра след с.Александрово откриха изчезналия 2-годишен Райчо Куршум

8206 | 03 юни 2026

Центърът на Казанлък става пешеходна зона за коронацията на Царица Роза и концерта на Ищар

7392 | 04 юни 2026

Радост и Георги са втория екип на кулинарния празник “Роза и шафран“

6921 | 04 юни 2026

Винарна Свищов спечели „Златен Киликс“ на Фестивала на розето

6011 | 06 юни 2026

Областният управител направи проверка на язовир “Копринка“

5694 | 03 юни 2026
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак