В края на месец май, директорът на Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“ д-р Чавдар Ангелов представи пред учениците от X а клас от ПХГ „Св. Св. Кирил и Методий“, гр. Казанлък, книгата си „Тайният: Иван Вълков, като офицер, конспиратор, държавник и дипломат“.
Заедно с представянето ѝ, той изнесе открит урок по история, свързан с живота и делото на казанлъшкия офицер, който е и възпитаник на гимназията.
Събитието беше осъществено по съвместната Национална програма на МОН и Министерството на отбраната „Изучаване и съхраняване на традициите и историята на българската армия“ с ръководители г-н Николай Марков и г-жа Ирина Боева.
Иван Вълков Вълков (1875–1962 г.) е изтъкната фигура в българската военна история, роден в град Казанлък на 03.08.1875 г. Неговият живот и дело са пример за беззаветна служба на Отечеството и принос към развитието на българската армия и промишленост. Завършва Военното училище в София през 1896 г., след което постъпва на служба в Българската армия. По време на Балканските войни и Първата световна война (1915-1918 г.) се отличава с отлични стратегически умения. Достига до чин генерал-лейтенант.
След войната, в периода 1923-1929 г., Иван Вълков заема поста министър на войната. Това е един от най-важните периоди в неговата кариера, когато той играе ключова роля за възстановяването и модернизирането на българската армия, въпреки ограниченията на Ньойския мирен договор. Под негово ръководство са положени основите на съвременната военна организация и подготовка.
Един от най-значимите и трайни приноси на генерал Вълков е неговата роля за преместването на Софийския артилерийски арсенал в родния му Казанлък. Това се случва в периода 1925-1927 г., когато той е министър на войната. Военна комисия, оглавена лично от генерал Вълков, определя местността Кашът като ново място за фабриката.
Благодарение на неговата визия и решителност, започва усилено строителство и организация на производствените мощности. По този начин се поставят основите на бъдещия военнопромишлен комплекс, известен днес като „Арсенал“ АД. Това е събитие от изключителна важност за Казанлък, тъй като създава хиляди работни места и дава мощен тласък на социално-икономическото развитие на града и региона.
В „Арсенал“ за пръв път в България се въвеждат производства на капсули, противогази, барути и други важни за отбраната продукти, което превръща Казанлък във важен индустриален център.
За приноса му за развитието на града, Иван Вълков е удостоен със званието Почетен гражданин на град Казанлък. След като напуска поста министър на войната, той продължава да се занимава с обществена дейност.
Сезонна работа в рекламна агенция
Търсим колега за свободната позиция общ работник-разпространение на плакати на морето. Желателно е кандидатът...
Рекламна агенция търси касиер
Касиер в рекламна агенция Изисквания: -Добра финансова грамотност - Желание за обучение и развитие - Внимание...
ПХГ ”Св. Св. Кирил и Методий“ - Казанлък, обявява прием за учебната 2025 /2026г. , по следните специалности:
Профилирана хуманитарна гимназия ”Св. Св. Кирил и Методий“ гр. Казанлък, обявява прием за учебната 2025 /2026г. , по...
Хижа голяма Бузлуджа-нова се отдава под наем.
Хижа голяма Бузлуджа-нова се отдава под наем. За допълнителна информация и оглед-тел: 0882966489. ...
Аквапарк Овощник търси персонал за сезон 2025
Аквапарк Овощник търси персонал за следните позиции, за сезон 2025: - Помощник готвачи - Бар - Паркинг - Касиерки -...