17:15 | 22 март 25 3030

Кукери от цяла България се включиха в „Старци в Турия”

Кукери от цяла България се включиха в „Старци в Турия” / Новини от Казанлък

Кукерски състави от различни краища на страната се включиха в Националния фестивал на маскарадните игри „Старци в Турия”, който се проведе в едноименното павелбанско село. Участваха близо 1000 кукера от 30 групи от цялата страна.

Съботният ден се превърна в истински празник на всички, дошли на площада в село Турия, а организаторите в лицето на кмета на Павел баня Иса Бесоолу, на кмета на селото Ганчо Петков и НЧ „Чудомир” – село Турия се бяха погрижили нищо да не липсва, както на участници, така и на зрители.

”Кукерските игри са символ на обновлението, силата и вярата в доброто. Те съхраняват духа нанашите предци и ни напомнят за значението наобщността, радостта и народното единство.Енергията на кукерите, пъстрите им костюми и ритуалните им танци носят надежда за здраве, берекет и благополучие през цялата година.Благодаря на всички, които с труд и сърцеподдържат този древен обичай и го предават наследващите поколения. Нека звънът накукерските хлопки винаги гони злото надалеч и носи светлина, мир и радост в домовете Ви! Желая Ви здраве, вдъхновение и весел празник!”,заяви чрез приветствие от името на кмета на Павел баня Иса Бесоолу инж. Радка Иванова.

Дефилето на кукерските състави продължи часове, а специално жури обяви накрая и победителите.

Тази година специалната парична награда от кмета на Община Павел баня Иса Бесоолу отиде при кукерите от село Оборище, общ. Панагюрище.

Наградата „Иван Загоров” получи съставът от село Веселиново, община Тунджа. „Чудомирова награда” за най-атрактивен и жизнерадостен състав бе присъдена на село Победа от община Тунджа.

Връчена бе и награда за цялостно представяне – първо, второ и трето място, съотвено на: село Пролом - община Карлово, село Дъбене - община Сарлово, село Тополчане - община Сливен.

Награди за автентични маски, костюми и персонажи – първо, второ и трето място, получиха: село Глушник - община Сливен, село Широка лъка - общ. Смолян, село Домлян - общ. Карлово.

За доброто настроение на гости и участници се погрижиха музикантите от орк. „Павел баня”.

Много снимки от фестивала може да видите в галериите тук и тук

Община Павел баня

 

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

„Игри на волята“ с Чикагото и Дино оживяха в казанлъшкото училище „Св. Паисий Хилендарски“

38755 | 15 декември 2025

Казанлъчани дариха парцел за построяването на Център за интеграция на деца със специални потребности

13124 | 15 декември 2025

Обраха къща и заведение за бързо хранене в Казанлък

10446 | 15 декември 2025

Полицейското управление в Казанлък има нов началник

9093 | 16 декември 2025

Съдът в Казанлък наложи ефективно наказание на жена, обвинена за измами по различни схеми

5428 | 17 декември 2025

Казанлък отпразнува 50-годишната любов на 68 семейни двойки

4810 | 11 декември 2025

Кметът Иса Бесоолу откри коледния базар в Павел баня

3919 | 15 декември 2025

19-годишен шофьор блъсна пешеходец при движение назад

3849 | 11 декември 2025

Откриха нелегален алкохол по време на специализирана полицейска операция

3257 | 15 декември 2025

Кристина Буюклиева спечели голямата награда в Осмия салон на казанлъшките фотографи

2937 | 16 декември 2025
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак