16:55 | 12 март 25 4920

Разпитани са над 20 косвени свидетели по случая с починалия арестант в Казанлък

Разпитани са над 20 косвени свидетели по случая с починалия арестант в Казанлък / Новини от Казанлък

Предвиденото наказание по обвинението в умишлено убийство, което беше повдигнато на двама полицаи от Казанлък, е от 15 до 20 години „лишаване от свобода“ до „доживотен затвор“ или алтернативата „доживотен затвор без замяна“. Това съобщи пред журналисти окръжният прокурор на Стара Загора Дичо Атанасов. По думите му обвинението е за убийство, извършено от длъжностно лице с особена жестокост.

Полицейските служители бяха задържани от прокуратурата по-рано днес по обвинения в убийство на 47-годишен мъж, задържан за кражба в Казанлък на 26 февруари. Във връзка със случая със заповед на директора на Областната дирекция на МВР в Стара Загора беше временно отстранен от длъжност и трети полицейски служител от казанлъшкото Районно управление. По думите на Дичо Атанасов той също е бил на място, но към момента е разпитан само в качеството си на свидетел.

Окръжната прокуратура в Стара Загора е поела ръководството по разследването около 23:30 часа на 26 февруари, когато е получен сигнал за починало лице, каза Атанасов. Извършен е оглед на тялото във Филиала за Спешна медицинска помощ в Казанлък, където мъжът е починал. „Първоначалната информация беше, че лицето е извършило кражба и е оказало съпротива на полицейския орган, който е отишъл на място“, посочи той. По думите на прокурора мъжът е говорил несвързано и полицейските служители са поискали преглед при психиатър, по тази причина е извикана кола на „Спешна помощ". Докато са чакали, състоянието на задържания се е влошило и той е починал.

На следващия ден са започнали разпити, назначена е и съдебномедицинска експертиза. „По това дело се работи денонощно – разпитани са над 20 косвени свидетели, като по-голямата част от тях са разпитани пред съдия от Окръжния съд в Стара Загора“, каза още окръжният прокурор. От съдебномедицинската експертиза е видно, че смъртта е настъпила вследствие на съчетана гръдна и коремна травма с нараняване на вътрешните органи и излив на кръв в коремната кухина, допълни той. Макар и смъртта да не е настъпила веднага, травмите са несъвместими с живота, каза Дичо Атанасов. Взети са проби за алкохол и наркотици, както и хистология, но тези изследвания все още не са готови. Те ще бъдат добавени към заключението на съдебномедицинската експертиза, допълни той.

По думите на окръжния прокурор данните са, че мъжът е оказал съпротива при ареста, но не може да се прави извод, че полицейските служители са действали при отбрана. Атанасов не потвърди информацията, публикувана по-рано в медии, че у мъжа са намерени ножове. Възможно е, но не разполагаме с такава информация на този етап, посочи той.

Обвинените полицаи са с около пет години стаж, няма данни за техни предишни нарушения, коментира още Дичо Атанасов. Той добави, че починалият мъж в миналото е бил на лечение за психиатрично заболяване в специализирано заведение.

Предстои прокуратурата да внесе в съда искане за постоянна мярка за неотклонение „задържане под стража“ спрямо двамата полицейски служители.

В отговор на въпрос докъде е стигнало разследването на аналогичен случай в Стара Загора от края на 2023 година, при който 58-годишен мъж почина след гонка с полицията, окръжният прокурор коментира, че той не е аналогичен, а е доста по-комплициран. „Работи се, разследването се ръководи от трима следователи, назначени със заповед на главния прокурор на Република България от Национална следствена служба. Направени са няколко допълнителни експертизи и се надявам скоро да има резултат към привличане на длъжностно лице към наказателна отговорност“, каза Атанасов.

Източник: БТА

Следвай новините от Казанлък

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

„На раздумка“ – част от социалната политика на НЧ „Братство 1869“ – с. Енина

6338 | 09 март 2026

Потрошиха прозорците на две каравани в Казанлък

6172 | 09 март 2026

Пешеходка пострада при пътен инцидент в центъра на Казанлък

4007 | 11 март 2026

Три автомобила катастрофираха на пътя Казанлък - Овощник

3762 | 11 март 2026

НОИ обяви кога започва изплащането на обезщетенията и пенсиите през март 2026 г.

3650 | 06 март 2026

23-годишен е с опасност за живота след инцидент на автомивка в Казанлък

3175 | 10 март 2026

Служители на ОДМВР-Стара Загора и РДПБЗН-Стара Загора ще почетат паметта на служителите на реда, загинали при изпълнение на служебния си дълг

2967 | 06 март 2026

Две коли катастрофираха край разклона за село Черганово

2945 | 08 март 2026

Кметът Иса Бесоолу стартира дългоочаквано асфалтиране на улици

2847 | 10 март 2026

Съдът в Стара Загора отказа да върне делото на двамата полицаи обвинени в убийство на прокуратурата и насрочи заседания през април

2756 | 06 март 2026
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак