Предприети са всички необходими мерки за опазване на експонатите от изложбата „Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция“, на която Министерството на културата и Националният археологически институт с музей при БАН са съорганизатори. Това съобщават от пресцентъра на Министерството на културата (МК) във връзка с разразилия се пожар, който засегна включително и района на музея.
Съгласно договора, сключен между Министерството на културата, Националния археологически институт с музей при БАН и музея „Дж. П. Гети“ Министерството на културата е информирано своевременно за случая от Музея „Дж. П. Гети“, както и от Генералното консулство на Република България в Лос Анджелис.
Министерството на културата е в постоянен контакт с ръководството на Музея, откъдето уверяват, че са предприети всички мерки за гарантиране безопасността на експонатите. Оттам съобщиха, че музейните галерии и библиотечните архиви са изолирани от дим чрез най-съвременна система за обработка на въздуха. Конструкцията с двойни стени на галериите също осигурява значителна защита на колекциите.
Към момента няма непосредствена заплаха за сградния фонд и експонатите.
Министърът на културата Найден Тодоров изпрати писмо, с което изисква експонатите да бъдат преместени на пожарообезопасено място в музея „Гети“ и благодари на ръководството на Музея за предприетите мерки. Съгласно договора всички експонати в изложбата са застраховани.
Припомняме, че от българска страна в изложбата участват 14 музея с общо над 150 предмета – над 90% от всички експонати, включени в изложбата. Най-голям дял имат Националният археологически музей в София, РАМ Пловдив и Исторически музей „Искра“ в гр. Казанлък, като предмети предоставят още: РИМ Бургас, РИМ Велико Търново, РИМ Враца, ИМ Карнобат, РИМ Ловеч, Националният исторически музей, Музей „Старинен Несебър“, АМ „Проф. Мечислав Домарадски“ – гр. Септември, ИМ Стрелча, АМ Созопол и РИМ Търговище.
Представени са емблематични за древна Тракия открития като Вълчитрънското златно съкровище, Панагюрското златно съкровище, комплексът предмети от могилата Голяма косматка край гр. Шипка, съдове от Рогозенското съкровище и много други. Включените в изложбата артефакти обхващат период от над две хилядолетия – от късната бронзова епоха (II хил. пр.Хр.) до времето на Римската империя – и илюстрират важното място на Тракия в древния свят.
Снимка: Генерално консулство на България в Лос Анджелис
Хотелски комплекс Артемида предлага работа за рецепционист
Хотелски комплекс Артемида обявява свободна позиция за длъжността „Рецепционист“. Изискванията, на които...
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...
Kурс за Oгняри
От 09.12.2024 г до 17.01.2025г. започва подаването на документи и записването на курсистите за Курс Огняр /машинист на котли...