Годишната програма за развитие на читалищата в общината през 2025 година ще бъде гласувана на предстоящата редовна сесия на местния парламент, която е насрочена за 20 декември в зала "Инфра".
Настоящата годишна програма е разработена на основание чл.26, ал.2 от Закона за народните читалища, съгласно предоставените от председателите на народните читалища предложения за дейността им през 2025 година, посочва в своя доклад до Общинския съвет в Казанлък, кмета Галина Стоянова.
Българските Народни читалища са своеобразни социални, културни, образователни и информационни институции, които имат мисията съкровено и с вдъхновение да пазят искрата на родолюбието, българщината и традициите. Законът на Народните читалища дава големи възможности за осъществяването на разнообразни инициативи и събития. През последните години е забележителен стремежа на читалищните дейци за постигането на целите на читалищата на територията на община Казанлък, а именно в посока развитие и обогатяване на културния живот, на социалната и образователна дейност в населеното място, където осъществяват дейността си. Неоспорим факт е, че с активната си дейност те насърчават запазването и популяризирането на обичаите и традициите на българския народ, като същевременно обогатяват знанията и приобщават малки и големи към ценностите и постиженията на науката, изкуството и културата. С дейността си читалищата на територията на община Казанлък възпитават и утвърждават националното самосъзнание, се посочва още в доклада.
За постигането на поставените цели се предвиждат участия в престижни културни събития в община Казанлък като Празник на розата, Дни на тракийската култура, Чудомирови празници и др., възстановка на обичаи и празници от културния календар, провеждане на срещи с автори и литературни четения, активно участие в различни фолклорни певчески и танцови фестивали на регионално, национално и международно ниво.
В докладът се упоменава, че финансирането на читалищата се осъществява от членски вноски, субсидия от държавния бюджет, от допълнителни субсидии от Министерството на културата, наеми от движимо и недвижимо имущество, дарения и други приходи, които най-често са финансирани от проекти.
На територията на община Казанлък действат 24 читалища, като от тях 3 развиват дейност в гр. Казанлък, 1 в град Крън, 1 в град Шипка и 15 в населените места, като 2 са в село Бузовград и 2 в село Енина. Всички читалища са съдебно регистрирани и вписани в Регистъра на народните читалища към Министерството на културата. Сградите на повечето читалища са строени в средата на XX век, поради което всички се нуждаят от инвестиции за осъвременяване и ремонт, се казва още в доклада. Като цяло читалищата разполагат с богата материална база, която включва сграден фонд и оборудване, но голяма част от тях имат нужда от преоборудване и зрителски салон.
Програмата за развитие на читалищната дейност в община Казанлък за 2025 има отворен характер, което означава, че може да бъде актуализирана съобразно процеса на реализацията си с нови прояви.
Kурс за Oгняри
От 09.12.2024 г до 17.01.2025г. започва подаването на документи и записването на курсистите за Курс Огняр /машинист на котли...
Продавам чисто ново ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024
Продавам ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024. ATV-то е чисто ново, на 0 километра и 0 моточаса. Продава се с фактура с включено...
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...