В препълнената зала „Иван Милев“ на Инфоцентъра, в навечерието на Деня на народните будители, Казанлък отбеляза 200-годишнина от издаването на „Рибния буквар“. Именитата годишнина е част от календара на ЮНЕСКО.
Програмата на празника включваше изложба с ценни артефакти и лекция развенчаваща митове за историята на "Рибния буквар", и неговия създател – д-р Петър Берон, придружаващи от любознателни истории.
Събитието бе плод на работата на 8 институции - Община Казанлък, Национална библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“, Национален музей на образованието, Исторически музей „Искра“, Общинска библиотека „Искра“, Литературно-художествен музей „Чудомир“, Художествена галерия – Казанлък и Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“.
След прожекция на кратък филм „Буквар с различни поучения“, изготвен от Националния музей на образованието – Габрово, д-р Чавдар Ангелов, директор на Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“, откри изложбата с разказ за изложените предмети. Сред най-важните артефакти бяха две издания от първия тираж на Рибният буквар от 1824 г., като д-р Ангелов разказа: „Казанлък е единственият град, където има повече от едно издание. Едното се съхранява в ИМ „Искра“ и е изложено целогодишно, другото – в Общинската ни библиотека“; и един от изданието от 1862 г., от фонда на ЛХМ „Чудомир“.
Бяха показани артефакти, съхраняващи се в Казанлък – показан е учебник по всеобща история, където е записано важното уточнение за притежанието на букварите, че 5 издания ще бъдат изпратени в Казанлък; монета отсечена от БНБ по случай годишнината; и издание на казанлъшкия вестник „Искра“, където е записано:„През 1924г на 7 декември в Казанлък е отбелязано тържествено 100-годишнината на Рибния буквар. В 9-тия брой на вестник Искра, на първа страница, има подробен материал за 100-годишнината на буквара. Има информация, че през 1921г., Казанлъчани отбелязват подобаващо и 50-та годишнина от смъртта на д-р Петър Берон."
От този брой на вестника разбираме, тези две издания на Рибния буквар са били дарени на НЧ „Искра".
Срещата продължи с увлекателен разказ от д-р Бояна Минчева от Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“. Присъстващите научиха любопитни и непознати факти за личността на д-р Петър Берон и за ролята на „Рибния буквар“ в развитието на светското образование в предосвобожденска България.
Желаещите могат да разгледат витрините на Инфоцентъра на ул. „Искра“ 4, където е подредена изложбата на Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“ „Непознатият Рибен буквар“, показваща 7-те издания на Рибния букват. Тя ще гостува в Града на розите до 4 ноември. Неин автор е д-р Минчева.
Събитието бе уважено от официални гости: заместник-кметовете на Община Казанлък г-жа Сребра Касева и доц. Аксения Тилева, както и командирът на 61-ва Стрямска механизирана бригада бригаден генерал Маргарит Михайлов; както и десетки учители, ученици и граждани.
Разгледайте още снимки в нашата Галерия
Kурс за Oгняри
От 09.12.2024 г до 17.01.2025г. започва подаването на документи и записването на курсистите за Курс Огняр /машинист на котли...
Продавам чисто ново ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024
Продавам ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024. ATV-то е чисто ново, на 0 километра и 0 моточаса. Продава се с фактура с включено...
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...