Днес, в Ритуалната зала на Община Казанлък се проведе обществено обсъждане по промените в Наредба 31 за местните данъци и такси. Представители на Общинската администрация и Данъчната служба в Казанлък поясниха мотивите за повишаването на цените на данъците на местно ниво.
Очаква се предложението да бъде внесено в Общинския съвет на Казанлък, където да бъде подложено на гласуване приемането на по-високите цени. Те основно засягат собственице на всякакъв вид превозни, плавателни или въздушни средства. Всички в бранша на услугите, като ресторантьори, хотелиери, таксиметрови превозвачи и др. Най-сериозен ръст в цените ще има за туристическия и патентен данък. Изменения се предлагат в раздела за недвижими имоти, данъците за наследствата и при придобиване на имущества по дарение и по възмезден начин. Предвижда се данъкът върху недвижимите имущества да бъде изчислен при коефициент 2,5 промила (сега той е 1,5 промила).
Проектът за промени на Наредба 31 прочетете ТУК.
При приемане на Проекта за изменения в наредбата за местни данъци и такси, увеличението на цените ще бъде въведено от 1-ви януари 2025г.
Зина Трифонова, директор Дирекция "Местни приходи" представи мотивите за промяната на размера на местните данъци поясни, че от 2008г. не са променяни цените и голяма част от тях са в долните граници.
„В дългосрочен план това създава диспропорция спрямо очакванията на населението за подобряване на инфраструктурата и нормалното функциониране на общинските служби.
Измененията на данъчните ставки, които се предлагат са пряко свързани с осигуряване на допълнителен финансов ресурс от местните приходи, който ще помогне за нормално представяне на публичните услуги на гражданите. Съществува риск, повишените стоки и услуги, които Общината използва да предостави публични услуги, да не могат да бъдат разплатени, което ще доведе до спиране и драстично влошаване на качеството на публичните услуги – улично осветление, социално, образователни услуги, поддържане на всички пътища.‘, каза Трифонова.
Към мотивите допълни, че през 2008г., минималната заплата в България е била 220лв, а към днешна дата тя е 933лв. В началото на 2025г. минималната заплата се очаква да стигне до 1077лв. Директорът на „Местни приходи“ в Казанлък допълни, че за този период от 16год., разходът на заплати в общината е нараснал до 300%.
Славена Бояджиева- директор "Финанси и бюджет" допълни, че разходът за местни дейности на Община Казанлък е увеличен с 20млн лв. за последните 10 години, като статистиката сочи, че за 2014г, отчетът за разходите е 19 млн лв, за 2023г – 39млн лв.
Мотивите в доклада към наредбата се посочва, че промените на данъците се налагат поради въвеждането на еврото в България. По време на срещата бе пояснено, че дори паричната единица за европейските страни не бъде въведена през 2025г. у нас, то промяната на цените ще бъде запазена. В Проектът на Наредба 31, всички данъци и такси са посочени в лева и евро.
По време на обсъждането бяха направени предложения за допълнение към промените за патентния данък, където да могат да се облагат и юридически лица. Предложение бе направено и за по-често повишаване на цените на данъците, но с по-малки проценти, като база да бъде процентното нарастване на инфлацията за предходната година.
Хотелски комплекс Артемида предлага работа за рецепционист
Хотелски комплекс Артемида обявява свободна позиция за длъжността „Рецепционист“. Изискванията, на които...
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...