16:42 | 08 октомври 24 1615

Центърът за социална рехабилитация и интеграция за деца в Казанлък отбеляза 10-годишен юбилей

Центърът за социална рехабилитация и интеграция за деца в Казанлък отбеляза 10-годишен юбилей / Новини от Казанлък

Центърът за социална рехабилитация и интеграция за деца (ЦСРИ) към Комплекса за социални услуги в град Казанлък, стана на 10 години, съобщиха от сдружение „Бъдеще за децата“.

От създаването си преди цяло десетилетие, социалната услуга е с държавно делегирана дейност, като от самото начало за доставчик на ЦСРИ – гр. Казанлък е избран сдружение „Бъдеще за децата“ с изпълнителен директор Мария Гинева. Много преди това да се случи организацията предоставя социални услуги за деца и младежи със специални потребности и е разпознаваема в Града на розите.

Целта на ЦСРИ винаги е била една – да създава условия за социално включване на деца със специфични потребности, да подкрепя и подпомага техните семейства в грижите за децата им, като повишава капацитета и развива умения за родителстване. Именно ранната интервенция, превенцията, ранното диагностициране и приемане състоянието на детето е ключът към постигане на високи резултати и компенсиране на дефицитите в развитието на детето.

Първият договор е сключен на 6 октомври 2014 година, а от тогава броят на потребителите на услугата расте ежегодно, като през настоящата 2024 наброява 67 деца. Реализираните проекти в подкрепа повишаване качеството на социалната услуга са 18 на брой.

Извършени са над 70 000 терапевтични сесии. Броят на посетителите към момента е 25 000 деца, а в листата за чакащите са вписани над 50 деца. Момчетата са в повече като брой клиенти спрямо момичетата. Възрастовата граница за започване ползването на социалната услуга е снижена – на 3-4 години. Другата по-голяма група деца – са на възраст 7-9 години (ранна ученическа възраст). Остава проблемът с дългият престой в услугата и необходимостта от създаване на допълнителни социални и терапевтични услуги за децата и родителите извън Центровете, за да почувстват увереност и станат напълно самостоятелни. Привлечени са над 200 дарители (физически и юридически лица) за каузата и работата с деца със специални потребности. Отделно Центърът е част от всички съпътстващи благотворителни, информационни и застъпнически дейности и кампании, които реализира сдружение „Бъдеще за децата“.

Координаторът на социалната услуга Емел Сали е ментор на студенти и стажанти избрали професиите „Логопед“, „Социален педагог“. Ежегодно под нейното ръководство протичат дипломни и годишни практики и стажове на десетки студенти от Тракийски Университет – Стара Загора, Технически Университет – Габрово, ПУ „Паисий Хилендарски“ и Великотърновски Университет „Св.св. Кирил и Методий“.

Материалната база на КСУ-ЦСРИ – гр. Казанлък е подновена на 100 % благодарение на ръководството на сдружение „Бъдеще за децата“ и правото му да кандидатства към финансиращи програми и донори.  Към момента на територията на КСУ–ЦСРИ – гр. Казанлък функционират – кабинет на логопед, кабинет на психолог, кабинет на социален работник, сензорна зала, зала за рехабилитация, зала за групова работа, библиотека на играчките, санитарни помещения, приемна и дворно пространство.

Настоящият екип на Центъра е квалифициран и силно мотивиран да работи в подкрепа развитието и личностното израстване на децата. В КСУ-ЦСРИ – гр. Казанлък, семействата могат да ползват услугите на логопед, психолог, социален сътрудник, сензорен терапевт, ерготерапевт, трудотерапевт и консултации от социален работник. ЦСРИ обслужва общините Казанлък и Павел баня (доскоро и община Мъглиж), а ползването на услугите в Центъра за безплатни. Влизането в услугата е възможно след издаване на предварителна оценка на потребностите (ПОП) от Отдел „Закрила на детето“ при РДСП – Казанлък.

Екипът на КСУ-ЦСРИ – гр. Казанлък и сдружение „Бъдеще за децата“ имат изградени координационни механизми на работа с всички социални услуги на територията на Община Казанлък и област Стара Загора – ДЦДУ – гр. Казанлък, ДЦВХУ – гр. Казанлък, Фондация „Сийдър“, ДЦПДУТС - гр. Казанлък, Регионален център за подкрепа на процеса за приобщаващо образование – Стара Загора, РУО – Стара Загора, Гражданско сдружение „Алтернатива 55“, „Национална мрежа за  децата“, „Фондация за деца в риск по света“ и много други.

„Бъдеще за децата” има дългогодишен опит в работата с деца със специфични потребности. Организацията е основана 2003 година и оттогава до днес е реализирала десетки проекта в подкрепа на децата и младежите с увреждания – социално включване, дейности и услуги за интеграция и повишаване на уменията на децата, арт- и трудо терапия, промяна на обществените нагласи, проекто-закони за подобряване качеството им на живот и мн.др.

Сдружение „Бъдеще за децата“ – гр. Казанлък може да откриете на адрес: ул. „Войнишка“ 25, тел. за контакт  0431 62866

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Питаме Казанлък

Кои са най-лошите идеи за Коледни подаръци?

Най - четени новини

за последната седмица

Трагедия в Казанлък, жена загина на релсите

14162 | 12 декември 2024

В неделя, предаването “Да хванеш гората“ ни среща с казанлъчанинът Константин Бойчев

12565 | 07 декември 2024

Полиция блокира град Крън, има арестувани

9382 | 11 декември 2024

Пешеходка на 76 години е загиналата на място, след пътен инцидент с товарен автомобил в село Ветрен

8735 | 09 декември 2024

Напусна ни капитан Димчо Бонев от 2 механизиран батальон - Казанлък

8697 | 12 декември 2024

Арестуваха двама, нанесли побой на управител на ресторант в Павел баня

7318 | 09 декември 2024

Николай Стойнов, Балканинвест: Редовните платци могат да сключат договори за наем на гараж, останалите се премахват

4682 | 12 декември 2024

Коледен Стекхаус в центъра на Казанлък: Насладете се на изискано гурме изживяване

3032 | 13 декември 2024

Бус блъсна и уби жена във Ветрен

2888 | 07 декември 2024

„М+С Хидравлик“ АД стана за девети пореден път бизнес лидер на годината

2488 | 13 декември 2024
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак