13:34 | 10 септември 24 5981

Музика в музея: Мария Илиева с концерт в Художествената галерия на Казанлък

„Септември ще се окаже най-динамичния месец от живота на Художествена галерия-Казанлък“. Така започна представянето на предстоящите събития директорът на Художествена галерия-Казанлък и нейните филиали Пламен Петров. С нестандартен и разчупен прочит, Галерията ще отбележи Европейските дни на културното наследство, които са ежегодни и се честват през предпоследния уикенд на м.септември. На 22-ри (неделя), с пешеходен тур по следите на Иван Милев и концерт на поп изпълнителката Мария Илиева, казанлъшката галерия се включва в международната инициатива.

Инициативата Европейските дни на културното наследство започва през 90-те години като дни на отворените врати в Париж. България се включва за първи път през 1999г. Музейните институти в Казанлък са участвали не веднъж в инициативата.

На 22-ри (неделя), от 18.00ч., с начална точка – пространството пред ЖП гара Казанлък, и в продължение на 2 часа, ще се състои пешеходен тур из улиците на града, наречен „Миналото без което не можем“. Този тур ще проследи стъпките на художника Иван Милев, културното и архитектурно наследство, свързано с него.

От 21.00 ч., Галерията ще се превърне в сцена на даровитата поп изпълнителка Мария Илиева.

Събитията и посещенията на всички филиали на Художествена галерия-Казанлък ще бъдат безплатни, с работно време – от 17ч. до 23ч.

Програмата на инициативата Европейските дни на културното наследство в Казанлък ще започне още от петъчния 20-ти септември, от 18.00ч. ще гостува на Галерията в Казанлък акордеонистът Красимир Щерев. Залите на музея за изкуство ще се изпълнят с музиката на международно признатия музикант и неговите студенти.

На 21-ви септември, творческото ателие за деца ще води Кристина Туджарова.

Входът за събитията е свободен.

Пламен Петров разкри още, че през октомври ще бъде премиерно представена първата детска книжка направена специално за Художествената галерия в Казанлък.

На 14 септември от 18.00ч., гост-лектор в платформата Събота в галерията ще бъде синът на Любен Зидаров изкуствоведът Филип Зидаров. На 15 септември Галерията ще работи с вход свободен за всички лица под 18-годишна възраст. „Да заповядат да разгледат и рисуват в пространството на изложбата. Тя е всичко противно, на това  което музеите проповядват – да не се пипа. Тук всъщност всичко може да се пипа, в тази изложба“, допълни Петров.

През съботния 28-ми септември, кураторски клуб през новата представителна експозиция „Избори“, с фокус към неразказаните истории. 29-ти септември гост ще бъде писателката Мария Донова и нейните фантастични книги. На 5-ти октомври, детската работилница ще бъде ръководена от арх. Магдалина Ръжева.

„В подготовка сме на второто издание на платформата „Навсякъде с изкуството“, която стартирахме през 2023г. с проекта „Сънят“. Тази година, темата върху която работихме е „Гладът“, допълни директорът на Галерията.

Тази вечер, 10 септември, от 18:00 часа в Художествена галерия – Казанлък ще бъде открита изложбата „Радост, тъга и надежда. 25 български илюстратори на детски книги“. Селекцията от илюстрации е направена специално за 61-ия Панаир на детската книга в Болоня, където в началото на м. април предизвика интереса на международната аудитория от професионалисти и любители.

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Празнични изненади очакват всички шофьори извършили годишен технически преглед в сервиз „Мончев-90“

7210 | 08 декември 2025

Казанлък отпразнува 50-годишната любов на 68 семейни двойки

4041 | 11 декември 2025

Над 10 години затвор грозят 73-годишния мъж, опитал да убие казанлъчанин

4012 | 08 декември 2025

Казанлък се вдига на протест

3874 | 09 декември 2025

Дрогиран шофьор предизвика катастрофа в Казанлък

3693 | 09 декември 2025

Стотици протестираха в центъра на Казанлък

3483 | 10 декември 2025

Вандали потрошиха автомобил в Източното

3452 | 09 декември 2025

19-годишен шофьор блъсна пешеходец при движение назад

3224 | 11 декември 2025

„Арсенал“ АД и Бургаският държавен университет сключиха Меморандум за сътрудничество

2938 | 08 декември 2025

Препълнена зала и силно послание: Премиера на филма “Социално силните“ в Казанлък

2716 | 09 декември 2025
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак