Министърът на културата Найден Тодоров и Областният управител на Стара Загора Методи Марков на 13.08.2024 проведоха работна среща в Министерството на Културата, като на нея присъства и главният секретар на министерството Тодор Керанов.
Темата за срещата беше свързана със състоянието на “Дом паметник на БКП” на вр. Бузлуджа, както и с набелязване на концепция и стратегията за бъдещи действия по отношение на неговата функционалност.
Повдигнат беше и въпросът за урегулиране и уеднаквяване на статута на държавните имоти попадащи в обхвата на територията на Национален парк-музей “Шипка-Бузлуджа”, поради невъзможност към момента за пълноценното и ефективното им управление от нито една от заинтересованите страни.
По предложение на Областния управител Методи Марков се взе решение за организиране в най-близко бъдеще, на четиристранна работна среща на експертно ниво между Министерство на земеделието, Министерството на културата, Областна администрация Стара Загора и Национален парк-музей “Шипка-Бузлуджа”. Целта на срещата ще бъде изработване на работна карта, за постигане на обсъдените цели, концепция и стратегия.
Чрез Министерството на Културата и Министерски съвет ще се направи опит за осигуряване на целеви средства за изготвяне на актуално конструктивно обследване и доклад по отношение функционалната и експлоатационна пригодност на сградата. „Сградата е строена през 1975г., при старите норми за земетръсоустойчивост. Към момента има видими пороци в конструкцията, на базата на които РДНСК-Стара Загора е издала становище за непригодност за посещения. Докато няма професионална експертиза по отношение на нейната конструкция, устойчивост и безопасност, сградата ще остане във вида, в който е, и в нея няма да влизат външни посетители. Никой, никога и никъде не е заявявал, че "Чинията на Бузлуджа" ще бъде разрушена и премахната, напротив - трябва да бъде запазена и съхранена, но по правилният и целесъобразен начин“, заяви Методи Марков.
Обявеното намерение от Община Казанлък за получаване и управление на “Дом паметник на БКП” на вр. Бузлуджа, може да се осъществи едва след приключване на експертните оценки и яснота за експлоатационните качества и бъдеще на обекта. Към момента Държавата в лицето на Областния управител, няма сключени никакви договорни отношения и никога не е имало с частни лица, НПО или търговски дружества по отношение набиране на целеви средства за дейности свързани с “Дом паметник на БКП” на вр. Бузлуджа и никакви средства до момента не са постъпвали.
КУРС ОГНЯР
курс за „Огняр“ 0897948214 1. Център за професионално обучение - организира курсове за придобиване на правоспособност...
КУРС АВТОВИШКА
ЦЕНТЪР ЗА ПРОФЕСИОНАЛНО ОБУЧЕНИЕ тел. 0897948214 КУРС АВТОВИШКА тел. 0897948214 Започна записването на курсистте за...
Магазин за бельо ”Орион” търси да назначи продавач-консултант
✨ Ако обичате да работите с хора, имате усет към естетиката и желание да се развивате в продажбата на бельо, това...