Днес, в община Казанлък бе подписано споразумение за сътрудничество и взаимодействие между организацията Fire – Res и община Казанлък, Югоизточно Държавно предприятие, гр. Сливен; Регионална Дирекция по горите, гр. Стара Загора; Регионална дирекция пожарна безопасност и Защита на населението, гр. Стара Загора и Лесотехнически университет, гр. София за разработката на интегрирана стратегия за управление на пожари и устойчиви ландшафти.
„В рамките на един голям международен проект, който се нарича FIRE-RES, сме избрали Старозагорско за представителен обект, и не сме сбъркали“, каза ръководителят на проекта FIRE-RES за България доц. д-р Георги Костов. Той представи по време на срещата цялата концепция на проекта.
Костов обясни, че фокусът не е върху борбата с пожарите, защото в борбата се изисква много средства и техника. „Целта е да бъде подобрена координацията между отделните ведомства, за да може ландшафтите, които включват гори, инфраструктура, земеделски територии, промишлени обекти, жп и пътна инфраструктура, да бъдат по-добре съгласувани.“
На срещата присъства и зам.-министърът на земеделието и горите д-р инж. Мирослав Маринов. „Темата с пожарите е изключително актуална.
Този проект дава добри европейските практики, които могат да се приложат в нашата родина. Дава и иновативни решения. Научният подход е основен в нашата работа. С моето присъствие тук днес, гарантирам, че резултатите от този проект ще ги въведем в практиката.“
Ст. комисар Стоян Колев, шеф на РДПБЗН-Стара Загора, се обърна към присъстващите с думите: „Благодарение на това, което сме учили, опита си, и на комуникацията и взаимодействието с колегите от държавните горски стопанства, се стараем да реагираме всеки път адекватно.“ Ст. комисар Колев допълни, че срещайки науката с практиката и извличайки поуките, правейки правилни изводи, превенцията би дала ефективни и добри резултати.
С удоволствие ще подпиша споразумението и с удоволствие ще включа всичко, което имаме като интелектуален и всякакъв ресурс, за да подкрепим този процес“, заключи шефът на старозагорската пожарна.
„Служителите на системата на горите са първите, които при всеки възникнал горски пожар или на селскостопански земи взимат активно участие и са първи, които реагират на терен. Това са хората, които остават незабелязани, които отдават цялата си енергия да преодолеят и да се справят с тези трудности, тъй като нашият труд е създаването на новите, млади гори, които са националното ни богатство, и е болезнено, когато видиш че дългогодишния ти труд е унищожен.
Ако успеем превантивно да преодолеем предпоставките, за нас е най-голямата заслуга към българската гора и обществото.“, каза директорът на ЮИДП - гр. Сливен инж. Димчо Радев.
Ректорът на ЛТУ доц. д-р Христо Михайлов определи проекта като един от най-смислените, в който участват 13 държави.
Домакин на срещата и кмет на Казанлък - Галина Стоянова обърна внимание на причинителите на пожари и важността от превенция. “Борбата с пожарите трябва да се предшества с превантивна работа. Пожарите в голяма степен са предизвикани от човешки фактор и основната роля на институциите седнали на масата, поемайки ангажиментите по споразумението, е да се работи превантивно.“