11:36 | 12 юли 24 2445

Снимки на Антип Обущаров възкресени от Александър Иванов, намериха място в престижен фото салон в Италия

Снимки на Антип Обущаров възкресени от Александър Иванов, намериха място в престижен фото салон в Италия / Новини от Казанлък

Четири снимки, заснети от Антип Обущаров бяха включени в престижен салон в Италия, който е част от Международния фотографски фестивал „Cortona On The Move“. Новината бе оповестена от фотографът Александър Иванов.

Кадрите са включени в категорията „Това е края/This Is the End“ и показват погребални церемонии. На една снимките правят впечатление необичайни кръстове, сложени върху ковчега, за които става ясно, че са били поставяни само върху ковчезите на опълченци, какъвто е бил и Станьо Гъдев, а снимката е запечатала погребението му през октомври 1925 година.

Дългогодишният фотограф Александър Иванов преди няколко години се заема с нелеката задача да прегледа и селектира, дарените на Етнографски музей „Чирпанлиева къща“ гр. Шипка през 90-те години на миналия век от наследници на рода Обущарови, над 500 стъклени плаки запечатали образи от миналото през обектива на никому непознатия дотогава фотограф Антип Обущаров.

В началото на 2021 г. започва работа по 100-годишните плаки, датиращи от периода 1908-1931 г. След като преглежда плаките Иванов остава очарован от образите запечатани върху тях и приема поканата на Етнографски музей „Чирпанлиева къща“ да бъде съставител на изложба посветена на творчество на Антип. Заедно с Гина Хаджиева, Петя Големанова, Христо Тъпанов, Стефан Папукчиев и др. Александър  месеци наред проучва, живота и делото на Антип Обущаров, рови по архиви, издирва фамилни снимки и картички на Антип от частни колекции. Наследниците на фотографа - Стефка Досева, Нели Обущарова и Десислава Вълова съдействат със запазени фамилни снимки, а Петя Големанова се нагърбва с написването на монография за живота и творчеството на Антип. Животът на шипченския фотограф се разкрива пред очите им като филм.

Крайният резултат е повече от удовлетворяващ, когато се появява, с помощта на дарители през 2021 г. ретроспективната изложба „100 години назад със стъклените плаки на Антип Обущаров“, състояща се състои от над 90 изображения, част от които поразени от патината на времето – влагата прояла емулсионния слой, но образувала върху тях причудливи графични образи. На фотосите са изобразени фамилни портрети, картички, сцени от местния живот и поминък, гости на града и манастира, исторически места от Шипка и околностите.

Не след дълго, през следващата година 2022, излиза от печат и фотоалбум с плаките на Антип Обущаров, събрал 226 снимки, разпечатани на 170-грамова матова хартия, формат 24/31 см., подвързана с твърди корици.

Роден в Шипка на 14 август 1888 г. Антип Обущаров е третото от шестте деца в семейството на обущаря Койчо Димов Шутев. Завършва училище и се посвещава на дърводелството – прави мебели и различни предмети от дърво. Не се знае кога точно започва да се занимава с фотография, но имайки предвид множеството, което всеки ден минава през тогавашното село Шипка, със сигурност още като дете е имал възможността да види много чудновати за времето си неща. Специализира фотография във Виена малко преди Първата световна война. Участва и в Европейската война (1915-1918), заедно с братята си Димо и Христо, под знамената на 23-ти Пехотен шипченски полк. Фотоапаратът му е негов постоянен спътник дори и на бойното поле. Активен общественик с леви убеждения, през 1925 г. е принуден да заснеме труповете на убитите си близки – майка, сестра и зет – негов добър приятел.

Документира не само живота в Шипка и околностите, но и дейността на множество прогресивни организации от онова време като дружествата „Зора“ , ‘’Братство“, „Бистра водица“, “Есперанто“, „Залесяване в Шипка“, „Младежи участват при строежа на паметника на връх „Свети Никола“, снима местните розоварни, кръчми, красиви изгледи към Храм-паметника, които издава като картички. Неговите фотографии са изключителни етнографски и исторически свидетелства за живота в Казанлъшкия край между 1906 и 1931 г.. Антип напуска родното си село Шипка около 1930 г. когато свързва живота си с учителката Екатерина от Плевен. Умира през 1942 г. на 54 години.

Снимки: Александър Иванов 

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Питаме Казанлък

Как се справяте с по-високите цени на стоките и услугите?

Най - четени новини

за последната седмица

Казанлъчани се сбогуваха с Петя Пендарева

7585 | 08 януари 2025

Дарителска кампания набира средства за опожарената къща в Бузовград от фойерверк в новогодишната нощ

6744 | 13 януари 2025

В Казанлък се състоя среща между партньорите от Концепцията за Интегрирани териториални инвестиции

3965 | 08 януари 2025

Инициатива: Жители на Овощник и Черганово се събират за почистване на пътния банкет между двете села

3780 | 10 януари 2025

Няколко казанлъшки села останаха без ток тази нощ

3742 | 12 януари 2025

Пиян шофьор катастрофира в канавка край Павел баня

3093 | 10 януари 2025

81-годишен шофьор пострада при инцидент на пътя Стара Загора-Казанлък

2800 | 10 януари 2025

Обраха частни имоти в село Търничени

2589 | 10 януари 2025

Откриха маркови дрехи-менте в магазин в с.Хаджидимитрово

2499 | 09 януари 2025

Инър Уийл Интернешънъл отбеляза своя 101-ви рожден ден с пъстра програма в Казанлък

2490 | 13 януари 2025
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак