През вчерашния 27-ми юни, в Народно читалище „Искра-1860“ бе отбелязана 60-годишнината от създаването на Националния парк-музей "Шипка-Бузлуджа" с тържествен концерт. Началото бе сложено с химна на България в изпълнение на Военния духов оркестър на 61-ва Стрямска механизирана бригада с диригент капитан Йордан Илиев, смесен хор „Петко Стайнов“ с диригент Младен Станев, вокална група "Искрица" с худ. ръководител Стефка Денева.
За случая бяха изпълнени военни маршове като: „Орлово гнездо”, „Боят при Шипка”, „Марш на 23-ти пехотен Шипченски полк”, неизпълнявани повече от 100 години, но възстановени и оркестрирани за повода от маестрото на оркестъра.
Поздрав към гостите на тържеството отправи директорът на Националния парк-музей "Шипка-Бузлуджа" д-р Чавдар Ангелов:„Музеят е музей, тогава когато в него има живи хора, тогава той се превръща в един жив организъм. Тогава всички паметници, артефакти, снимки се подреждат в една пъстра картина и всичко започва да придобива смисъл. През годините в този музей са работили хиляди хора. Сега сме само 25, което не намаля отговорността и задачите, които имаме да изпълняваме.
Пред музея предстоят големи задачи, отговорността не е никак малка, но съм сигурен, че с общи и задружни усилия ще успеем да изпълним това, което ни предстои, свързано с големия ремонт на Паметника на свободата.“
Историята на създаването на Националния парк-музей "Шипка-Бузлуджа" започва да се пише далеч в годините. В нея фигурират множество дати, важни за развитието на музея, но за дата на основаването му като отделна институция се приема 1 юни 1964г., когато историческите паметници и места край Шипка,Шейново, Столетов и Бузлуджа се обединяват в Националния парк-музей "Шипка-Бузлуджа". През своята 60-годишна история, музеят е охраняван от 4-ма директори. От 2015г. и досега директор е д-р Чавдар Ангелов.
Националният парк-музей "Шипка-Бузлуджа" е единственият музей в България, притежаващ пълна база данни за участниците в Българското опълчение 1877-1878г.
Събитието бе уважено още от секретаря по духовност и култура на президента на България доц. д-р Пламен Славов. Той поднесе поздравителен адрес от президента Румен Радев. „Шипка и Бузлуджа са символи на доблестта и саможертвата на българските герои, посветили живота си на нашата родина. Тук, сред тези святи върхове ние усещаме несломимия дух и непреклонната воля на нашите предци, писали с кръвта си славни страници в историята на България", гласеше част от поздравлението.
От името на президента, за значимия принос на институцията към изучаването и опазването на историческото, културното и духовното наследство на България, беше връчен плакет „Св.Св. Кирил и Методий“.
„Днешният ден е изключително важен за Казанлък и за цяла България. Преди 60 години, нашата държава, независимо в какъв строи и развитие е била, е осъзнала, че в тази Долина има достатъчно памет, за да се пази, да се развива, опазва и да се предава на поколенията, и затова е създало един от най-значимите държавни и национални музей. Това е музеят, който се намира в град Казанлък не случайно. Националният парк-музей "Шипка-Бузлуджа" е мястото, където се съхранява много, не само като духовност, не само като фондове, съхранява се душевността на българина.“, каза кметът на Казанлък Галина Стоянова.