09:52 | 26 май 08 1944

Художествената събра 37 випуска за 40-тия си рожден ден

Художествената събра 37 випуска за 40-тия си рожден ден / Новини от Казанлък

37 випуска  на националната гимназия по пластични изкуства и дизайн  “акад. Дечко Узунов” в Казанлък си дадоха среща в деня на светите братя.

Училището се оказа тясно да побере плеядата известни в страната и чужбина творци и техните наследници.
Повод за голямата другарска среща стана юбилейната година за гимназията- на 15-ти септември 2008-ма се навършват 40 години от нейното откриване. По този повод месеците до септемвир са белязани с различни прояви от възпитаниците на гимназията и нейните бивши такива.
Кулминацията на честванията ще е на първия учебен ден през септември,
 когато в двора на училището ще се открие паметник на патрона на гимназията- академик Дечко Узунов, дело на  скулптора Ваньо Колев, бивш възпитаник на училището..
На стилно тържество бяха връчени специлани плакети на гимназията на заслужили ученици , бивши учители  и директори.
Сред отличените бяпа  и посмъртно- първият директор на гимназията Атанас Гърков, както и някои без време отишли си от живота ученици и учители.  С едноминутно мълчание бе почетена паметта на последните.
 В чест на празника гимназията издаде поредния си брой на своя вестник “Измерения” , в продажба бяха пуснати и специални значки със знака на училището, изработени по проект на склуптора Велин Дечков.
 В чест на юбилея на художественото училище,  отгледало таланти като Вихрони Попнеделев,  Веско Радулов, Христо Генев, Апостол Заров, градсПетко Москов, Хюсеин Окан, Станимивр Видев и други, бе открита и специална експозиция в градската Художествена галерия на Казанлък, под името “Поколения”.
Над 40-сет са представените творби  на бивши ученици и учетили на гимназията.
 Казанлъшката художестевна гимназия има статут на национална от миналата година. Дизайн, рекламна графика, изобразително изкуство и скулптора са специалностите, които се изучават в гимназията. През година има прием и по лютиерство.

 Деляна Бобева

Следвай новините от Казанлък

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Обявиха конкурс за 80 вакантни войнишки длъжности в Казанлък и Карлово

7419 | 27 август 2026

Казанлъчанка е в топ 3 на Mrs. Bulgaria World 2026

5844 | 29 август 2026

От 31 август тръгват новите “работнически“ курсове на автобусите в община Казанлък

5421 | 28 август 2026

61 Механизирана бригада изпраща командира на батальона за логистично осигуряване

5106 | 28 август 2026

Ученици от ПГТТМ осъществиха незабравимо петдневно пътешествие по Северното Българско Черноморие

5082 | 25 август 2026

Община Казанлък осигурява транспорт до събитията от “Празници в Долината на тракийските царе“

5040 | 25 август 2026

Пенсиите за септември ще се получават по нови правила

4923 | 28 август 2026

Шофьор на товарен автомобил пострада при пътен инцидент

4888 | 27 август 2026

43-годишна самотна майка на две деца има нужда от помощ

4172 | 27 август 2026

Парк “Загорче“ в село Долно Сахране отново оживява

3041 | 26 август 2026
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак