През месец май приключи петото поредно издание на Националния фотоконкурс за ученици и студенти на тема „Физика, хармония и феномени в природата - 2024". Носител на първото място стана студент от ВТУ "Св. Св. Кирил и Методий" със своята фотография на Чинията на Бузлуджа, озаглавена "Нощ на Бузлуджа".
В националния конкурс участие са взели 113 ученици и студенти от 33 образователни институции от гр. Ардино, гр. Благоевград, гр. Бургас, гр. Варна, гр. Велико Търново, гр. Враца, гр. Габрово, гр. Горна Оряховица, гр. Добрич, гр. Лясковец, гр. Пловдив, гр. Раднево, гр. Радомир, гр. Русе, гр. Свищов, гр. Севлиево, гр. Сливен, гр. Смолян, гр. Сопот, гр. Стара Загора, гр. София, гр. Троян, както и от 3 университета във Варна, Велико Търново, София.
Конкурсните фотографии са оценявани и класирани от компетентно жури в състав: проф. дтн Сашка Александрова – преподавател по физика в Технически университет София, Факултет по приложна математика и информатика; доц. д-р Нели Димитрова – преподавател по методика на обучението по физика в Департамент за информация и усъвършенстване на учители, Софийски университет „Св. Климент Охридски“; Венцислав Петров – фотограф изследовател, работещ предимно в граничните области между изкуство, общество и технологии.
Класирането на учениците и студентите е в две категории: Описание с физични знания на заснетия обект и Художествена стойност на фотографията.
В категория „Художествена стойност на фотографията“, първо място е спечелено от студента на Катедра „География“ при Исторически факултет на ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – Благовест Иванов от 3 курс на специалността „Регионално развитие и геоикономика“. Фотографията, с която участва Благовест е озаглавена от него „Нощ на Бузлуджа“. Описанието към фотографията на Благовест Иванов е: „Ако в безоблачна нощ излезем навън и проследим за по-дълго време какво се случва със звездите, ще забележим, че едни звезди изгряват на изток, а други залязват на запад. При по-дълго наблюдение, ще се убедим, че всяка звезда прави същото като Слънцето и Луната – изгрява някъде в източна посока, достига най-високата си точка по небето (която астрономите наричат горна кулминация) и залязва някъде в западна посока. Движението на небесните тела, което наблюдаваме в рамките на едно денонощие – техният изгрев, издигане до горна кулминация, залез и отново изгрев на следващия ден, наричаме видимо денонощно движение (на небесната сфера). Точно това явление е заснето на снимката. За половин час се забелязва движението на звездите, а ако се заснеме за повече време звездите ще оформят и кръг.“
Научен ръководител на студента е гл. ас. д-р Тамара Драганова.
Хотелски комплекс Артемида предлага работа за рецепционист
Хотелски комплекс Артемида обявява свободна позиция за длъжността „Рецепционист“. Изискванията, на които...
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...