13:38 | 15 април 24 5787

Нови успехи постигнаха възпитаниците на Математическата гимназия в Града на розите

Нови успехи постигнаха възпитаниците на Математическата гимназия в Града на розите  / Новини от Казанлък

Възпитаник на ППМГ ,,Никола Обрешков“ гр. Казанлък  е класиран  за  националните кръгове на олимпиадите по философия, литература, гражданско образование и география. Кристиан Петров е един от най-изявените ученици на гимназията.  Той е ученикът с най-висок успех в училището,  според рейтинга в електронната платформа  Школо. Като председател на ученическия съвет се ангажира с много училищни инициативи. Изключително мотивиран и отговорен, поддържащ високо ниво по всички учебни предмети.

За втора поредна година Кристиан е участник в националния кръг на олимпиадата по философия. Тази година той е на четиринадесето място във втора възрастова група и беше определен като резерва в отбора за подготовка за международната олимпиада по философия. Това е високо постижение, тъй като олимпиадата изисква знания на равнище, което не се изучава в задължителната учебна програма. В училище посещава школа по философия , но е необходима  и много самостоятелна подготовка , за да се конкурира с ученици с много повече специализирана профилирана подготовка в училище.

Младежът е на първо място  XXVIII Национална ученическа  философска конференция ,,Човек. Свят“, която се проведе в гр .Бургас
Негова разработка е една от допуснатите за представяне на Националната конференция по литература, история и философия Битие и време, в гр. Варна на тема ,, Границите в нас“ . В изложението си той анализира  основно идеи на Мартин Хайдегер и Бертранд Ръсел.

Олимпиадата по  философия е малко известна сред широката общественост. Тази учебна година тя се проведе в гр .Копривщица. Заместник министърът на образованието и науката Емилия Лазарова при откриването на XXXVI- та олимпиадата отбеляза ,,Олимпиадата по философия насочва учениците не само към придобиване на философска грамотност, но и към критическо мислене. Тя подпомага тяхното израстване ката граждани и самостоятелно мислещи млади хора.  Работи за развиването на ключовите умения, на основните познавателни и функционални компетентности, приложими и в други  съдържателни области и предмети.“

На въпроса какво му дава познанието в областта на философията Кристиан отговаря - далеч от ежедневното разбиране за философията като излишно остроумничене, заниманията с нея предоставят цялостен поглед върху човешкото развитие. Всяко откритие в световната наука е в зародиша си и същността си философски въпрос. Битува мнението ,че фундаментални науки са физиката и математиката,но всъщност няма по фундаментална наука от философията, природните науки и математиката са се отделили много по - късно и са се изучавали във философските факултети, а техните теории и принципи не са преставали да бъдат обект на философски анализ.

Участието си в националния кръг на олимпиадата по български език и литература, Кристиан определя като предизвикателство в пълния смисъл на думата. ,,Конкуренцията е сериозна - разликата между първия и последния и пет точки. Доброто класиране изисква познаване на литературните произведение, възможност за анализ и интерпретация на проблемите, които разглеждат, и познаване на правописните правила.“ Очакваме класирането.

Предстоят му участия в националния кръг на олимпиадите по гражданско образование и география.

За работата си по Европейска младежка инициатива, насочена към създаване на единно европейско законодателство за опазване на архитектурното наследство, Кристиан и екипът, с който работи получиха покана за участие в конференция по повод Международния ден на паметниците на културата, от община Сливен, където ще представят концепцията  си за законодателна инициатива пред водещи архитекти и общественици.

Преподавателите  на Кристиан по философия, г-жа Светлана Бюйлекова и по български език и литература г-н Николай Ненков  споделят, че водещи за неговите успехи са личните му качества, характер и мотивация.

Малко съвременни млади хора избират да се развиват толкова комплексно,  това изисква много усилия и отдаденост, но дава широта на мисленето и равнище на познавателна функциониране, което позволява, когато избереш в какво да се специализираш да правиш всичко на качествено различно ниво.

За Математическата гимназия в Казанлък е повод за гордост, че нейни възпитаници имат високи постижения и в сферата на хуманитаристиката и обществените науки. В националния кръг на олимпиадата по философия участва  и дванадесетокласничката Мартина Лилова, а по Гражданско образование е класиран и екип на Георги Стратиев и Георги Янев от дванадесети клас.

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Питаме Казанлък

Кои са най-лошите идеи за Коледни подаръци?

Най - четени новини

за последната седмица

Трагедия в Казанлък, жена загина на релсите

14828 | 12 декември 2024

Полиция блокира град Крън, има арестувани

9619 | 11 декември 2024

Напусна ни капитан Димчо Бонев от 2 механизиран батальон - Казанлък

9003 | 12 декември 2024

Пешеходка на 76 години е загиналата на място, след пътен инцидент с товарен автомобил в село Ветрен

8934 | 09 декември 2024

Арестуваха двама, нанесли побой на управител на ресторант в Павел баня

7758 | 09 декември 2024

Николай Стойнов, Балканинвест: Редовните платци могат да сключат договори за наем на гараж, останалите се премахват

5181 | 12 декември 2024

Коледен Стекхаус в центъра на Казанлък: Насладете се на изискано гурме изживяване

4573 | 13 декември 2024

„М+С Хидравлик“ АД стана за девети пореден път бизнес лидер на годината

3885 | 13 декември 2024

Разследват кражба на пари от магазин в Казанлък

2381 | 12 декември 2024

ИАРА направи поредица от проверки в Старозагорско

2229 | 12 декември 2024
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак