Александър Димитров представи ПГЛПТ на финалния кръг в Националното състезание по Практични финанси. Това е единственото състезание от календара на МОН, което се провежда в два национални кръга.
Във вторият кръг, който е във формат на финансов иновационен лагер, участваха 80 ученици от цялата страна, показали най-високи резултати в първи кръг, в който се включиха общо 1318 ученици. Сред тях бе и Александър, който е единадесетокласник в специалност „Електронна търговия“.
През трите състезателни дни ученици от I и II гимназиален етап, разпределени в две състезателни групи, се конкурираха при разработването и представянето пред жури на решение на казус за справяне с конкретна житейска финансова ситуация и за вземане на финансово решение. Разпределени на случаен принцип в отбори от по 5 ученици, участниците работиха върху казус, който е насочен към управлението на личните финанси и е различен за първа и втора състезателна група. Александър бе сред 40-мата участници от втора състезателна група – ученици, които през настоящата учебна година са в ХІ или ХІІ клас и се представи повече от достойно, като с отбора си представи проект за дигитално интелигентно мобилно приложение. Този иновативен дигитален продукт би предложил цялостно решение за управление на личните финанси, което е лесно достъпно и персонализирано спрямо нуждите на всеки потребител.
Четвъртото издание на Националното състезание „Практични финанси“ бе организирано в партньорство с „Джуниър Ачийвмънт“. Домакин на финалистите беше столичното СУ 19 училище „Елин Пелин“. Всички участници бяха удостоени със сертификати от Министерството на образованието и науката.
Състезанието цели да мобилизира личния потенциал на участниците, насочвайки техните усилия върху усвояването на култура на поведение, начин на мислене и подходи за действие по отношение на класически и актуални проблеми на управлението на личните финанси, включително и чрез използване на новите технологии.