17:41 | 14 март 24 3989

Сирни заговезни през погледа на децата от ДГ“Юрий Гагарин“ с.Розово

Сирни заговезни през погледа на децата от ДГ“Юрий Гагарин“ с.Розово  / Новини от Казанлък

Децата от група"Слънчице" на ДГ"Юрий Гагарин" 8 филиал село Розово пресъздадоха автентичното съдържание на празника Сирни заговезни – вземане на прошка и обичая хамкане, съпроводен от много усмивки и веселие.

Прогониха болестите и злите сили и оставиха лошото зад себе си с прескачането на импровизиран огън за здраве, с учители Г-жа Станислава Стоянова и Таня Колева.

Сирни заговезни е наричан още Прошка, Поклади или Прошкина неделя. Този винаги се чества 7 седмици преди Великден и една седмица след Месни заговезни. В деня след Сирни заговезни започват великденските пости.

По традиция на този празник младите семейства отиват на гости на своите родители, кръстници, по-възрастни роднини, както и при кумовете. Младите искат прошка на по-възрастните с думата „Прощавай, мамо/тате/бабо/дядо...“, а те им отговарят – „Простено да ти е, и от мен, и от Бога." или „Просто да ти е, Господ да прощава.“ На Сирни заговезни искаме прошка от всички наши близки и приятели.

Един от най-обичаните ритуали – обичаят „амкане“ или „хамкане“ се прави именно след вечеря. За да се изпълни ритуалът е необходимо да се свари яйце или да се приготви халва или сирене, завързани на конопен конец. Той се залюлява над трапезата и всеки посяга с отворена уста, когато яйцето се насочи към него. Който захапе яйцето с уста, той ще е най-здрав.

В неделя се палят огньове (клади) и след като прегорят, се прескачат за здраве. После около тях се играят хора и се пеят песни. Затова празникът се нарича и Поклади.

Следвай новините от Казанлък

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Започва прием на заявления за регистрационни номера за МПС по избор за серия СТ 7001 ТР - СТ 7500 ТР

10003 | 31 юли 2026

За първи път извън София: Казанлък е сред претендентите за домакин на финала на „Мис България“

7390 | 29 юли 2026

Дирекциите “Социално подпомагане“ приемат заявления за целева помощ за отопление до 31 октомври

6131 | 31 юли 2026

Д-р Елена Гарсау ще преглежда всеки четвъртък в кабинета по акушерство и гинекология в Поликлиниката

4880 | 30 юли 2026

Лек автомобил се удари в “Пътна помощ“ в Казанлък/ ВИДЕО

4154 | 31 юли 2026

Усилено се работи по асфалтирането на улици и междублокови пространства в Казанлък

4152 | 01 август 2026

Синдикатите с позиция относно учебното време и ваканциите през следващата 2026/27 г.

3574 | 28 юли 2026

Групата на СК „Планинско бягане и туризъм - Казанлък“ покори първенеца на Румъния - връх Молдовяну

3555 | 28 юли 2026

Издирват 23-годишен, нанесъл прободни рани на мъж в Казанлък

3136 | 27 юли 2026

Нов общински съветник положи клетва в Казанлък

2829 | 30 юли 2026
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак