Две нови тематични изложби от книги подреди в своите отдели днес Общинска библиотека „Искра“ повода, за които е отбелязването на 135-ата годишнина от създаването на 23-ти пехотен Шипченски полк и навършването на 168 години от рождението на казанлъчанина Михаил Тенев.
За целта екипът на културния институт подбра различни албуми, четива и трудове, които представят героичните битки, победи, командири, войници и много спомени свързани със сформирането на 23-ти пехотен Шипченски полк, до които може да се докоснете ако посетите Читалнята на библиотеката където те са разположени.
Според източниците 23-ти пехотен Шипченски полк е формиран в град Казанлък на основание указ № 11/1889 г. на княз Фердинанд от 3-та и 4-та дружини на 12-ти пехотен Балкански полк. Полкът участва в Балканските войни (1912-1913 г.) и в обсадата на Одрин. В Първата световна война воюва при връх Китка, с. Ботум, южно от с. Рещани (северно от Битоля) и на Беломорския фронт източно от гр. Серес. След края на войната се разформирова, но се създава отново през 1928 г. Полкът участва в заключителния етап на Втората световна война в Европа в състава на 8-ма пехотна Тунджанска дивизия и взима активно участие в Мурската операция. Разформирован е окончателно след края на Втората световна война.
Днес военнослужещите от 61 Стрямска механизирана бригада, като наследници на 23-ти пехотен Шипченски полк, продължават да следват традициите и примера на своите предшественици, показвайки висок боен дух и себеотрицание.
Другата изложба представена в отдел "Заемна за възрастни" е посветена на Михаил Тенев - български политик и финансист, роден в Казанлък на 15 януари 1856 г. в семейството на търговеца Теню Хаджиколев. Той учи в родния си град, завършва Пловдивската гимназия и следва във Физико-математическия факултет на Женевския университет. Участва в Руско-турската освободителна война (1877–1878) като преводач в щаба на руската Трета гренадирска дивизия, а след Освобождението е назначен за чиновник в Управлението на руския императорски комисар в България (т.нар. Временно руско управление), оглавявано от княз Дондуков-Корсаков. Работел е в министерството на финансите. В периода 1887 – 1899 е бил управител е на БНБ, а по-късно става Министър на финансите в правителството на Димитър Греков и първото правителство на Тодор Иванчов.
Михаил Тенев е бил председател и член на управителните съвети на Българското акционерно индустриално керамично дружество „Изида“, Софийската фондова борса, Българското общозастрахователно дружество „Орел“, Франко-белгийската и балканска банка, Дружеството на Съединените тютюневи фабрики, Австро-българската търговска камара. От края на ноември 1928 г. той отново участва в Управителния съвет на БНБ като негов изборен член, предложен от Управителния съвет на Софийската фондова борса. Бил е председател на Казанлъшка дружба „Розова долина“ в София от основаването ѝ през 1904 г.
Като спомоществовател прави значителни дарения в пари и имоти в Банкя за построяването на Военноинвалиден санаториум, на почивна станция за служителите в БНБ, на православния храм „Св. св. Кирик и Юлита“. Дарява личната си библиотека и осигурява парична подкрепа на читалища и други обществени организации в родния си град Казанлък.
Голяма част от личната библиотека на Михаил Тенев е част от фонда на библиотека "Искра". В знак на уважение към личността и дарителския жест на видния казанлъчанин залата на отдел "Заемна за възрастни" носи неговото име.
Хотелски комплекс Артемида предлага работа за рецепционист
Хотелски комплекс Артемида обявява свободна позиция за длъжността „Рецепционист“. Изискванията, на които...
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...
Kурс за Oгняри
От 09.12.2024 г до 17.01.2025г. започва подаването на документи и записването на курсистите за Курс Огняр /машинист на котли...