10:43 | 31 декември 23 9670

Над 14 млн. лева ще бъдат вложени в реставрацията на Паметника на свободата

Над 14 млн. лева ще бъдат вложени в реставрацията на Паметника на свободата / Новини от Казанлък

След дълга документална подготовка в края на тази година, Национален парк-музей “Шипка-Бузлуджа” обяви две обществени поръчки, едната за изпълнител на строително монтажни работи по всички части на проект за обект „Реставрация и консервация на Паметника на свободата на връх Шипка“ и втората обществена поръчка за упражняването на независим строителен надзор при изпълнението на строително-монтажните дейности по гореспоменатия проект. Това съобщи д-р Чавдар Ангелов, директор на НПМ „Шипка - Бузлуджа“.

Двете поръчки са на обща стойност около 14 мил. лева без ДДС, като за неочаквани разноски са заложени 20% от посочената сума. „При самото изпълнение на проекта може да се наложи да бъдат направени непредвидени разходи тъй като има доста неизвестни, които произтичат от местоположението на паметника и различни извънредни ситуации, в които можем да изпаднем, най-вече заради сложната метеорологична обстановка. Проектантите, които са изчислили стойността на предстоящата консервационно-реставрационна дейност са се презапасили, но ако не се появи необходимост, тези средства няма да бъдат оползотворени по съответния ред, което ще бъде и документирано отразено.“, заяви д-р Чавдар Ангелов.

Проектът за реставрация и консервация на Паметника на свободата обхваща, както дейности по фасадите на самия монумент така и на интериорното пространство във вътрешността му. Предвидено да бъдат подменени и 1100 кв. метра от плочника, върху който е стъпил самия паметник. По думите на директора на НПМ „Шипка - Бузлуджа“ най-важното, което трябва да бъде направено е да се спрат течовете на вода, която прониква в паметника през компрометираните фугиращи смеси, които запълват пространствата между отделните каменни блокове, от които той е изграден. „За целта ще се наложи ръчно отстраняване на засегнатите участъци, за които е изчислено, че възлизат на повече от 8200 линейни метра, след което ще бъдат положени новите фугиращи смеси и материали, които отговарят на такъв тип специализирана дейност.“, уточни д-р Чавдар Ангелов.

Изготвеният проект предвижда да върне автентичния вид на Паметника на свободата чрез отстраняването на всички изолационни материали и мазилки, който са положени от вътрешната му страна за да се открие каменния градеж, който при направените преди 2 години проучвания се казва, че е от много добре изпълнена каменна зидария. Директорът Чавдар Ангелов посочи, че това от своя страна ще доведе до малко разширение на стъпалата, които отвеждат към върха на паметника.  В хода на работа ще бъдат подменени още подовите настилки, а интериора ще показва естествения сив цвят на камъка, от който е построен Паметника на свободата. Това ще има отношение към бъдещата постоянна експозиция, която ще бъде разположена в него.

Максималният срок за изпълнение на обществената поръчка е в рамките на 3 календарни години, което е малко над 1000 дни или 3 летни сезона. „Кандидатите ще имат възможността да дадат и по малък срок, в който да се справят с работата. Важно е придвижването както на техника, така и на хората до паметника да става свободно и спокойно сравнително безопасни условия тъй като върха е висок повече от 1300 метра над морското равнище и всички, които познават региона са запознати със особеностите на времето, което ще се яви ключов фактор за скоростта, с която ще се изпълни ремонта на паметника.“, заяви д-р Чавдар Ангелов.

Любопитен акцент, заложен в реставрационния проект,  е че паметника няма да бъде отопляван както до сега. Идеята е по този начин да се реши проблема с влагата, която се образува при конденз . Монументът ще бъде снабден с дизелов генератор, който ще осигурява постоянно електрозахранване, когато електричеството прекъсне за да се осигури ефективна поддръжка на системите, които гарантират безопасната експлоатация на Паметника на свободата .

Предвижда се бъде поставена и една автоматична метеорологична станция, а данните от нея ще бъдат използвани за контролирането на влажността на въздуха вътре в самия монумент. „В момента така наречените прозорчетата или бойници, които се виждат от всички посетители са затворени с алуминиеви дограми, а практически това са вентилационните отвори на паметника. Те ще бъдат отворени за да може циркулацията на въздуха да става по естествен начин и влагата, която се образува по един или друг начин в помещенията да бъде извеждана навън.“, каза директорът на НПМ „Шипка – Бузлуджа“.

Предвижда се цялостно преокабеляване на вътрешността на паметника, както и пълна реставрация на двете железни врати, отвеждат към костницата от южната страна и към вътрешността на паметника от северния вход, които са силно корозирали. Стъпалата, които отвеждат посетителите на северния вход също ще бъдат подновени. В проектът е предвидено да бъде монтиран и двустранен парапет на централната част на стълбището за по-лесното и безопасно придвижване на посетителите.

За хора в неравностойно положение ще бъде осигурен достъп до костницата на паметника, но не и до вътрешността му заради предвид на самия монумент. Липсата на отопление би наложила известен риск за движимите културни ценности, които ще бъдат експонирани в паметника, като за решаването на този казус е предвидено на всеки етаж да бъдат разположени една или две климатизирани витрини, в които много по лесно екипа на НПМ „Шипка – Бузлуджа“ ще може да осигури необходимите параметри за да бъде показан даден експонат.

Последният ремонт извършен в подобен мащаб е бил е началото на 80-те години на миналия век.  „Другото, което се надавам, че ще можем да свършим е да изработим и съгласуваме проект за реставрация и консервация на целия тържествен подход, който отвежда към паметника. Предстои да бъде направен и проект, за ремонт на автомобилния подход към паметника, но това най-вероятно ще се случи след консервационно-реставрационните дейности, след които вероятно ще бъде окончателно компроментиран предвид тежката техника”, каза още д-р Чавдар Ангелов. 

Той заяви, че ремонтните дейности в района на Паметника на свободата предстоят. „Това ще е един процес, който ще отнеме години , но амбицията на музея е с помощта и на Министерството на културата да се справи с всички тези задачи. Паметникът на свободата е нещо, с което всички трябва да се гордеем и да знаем за какво е издигнат там на този свят връх.“, добави д-р Чавдар Ангелов.

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Питаме Казанлък

Кои са най-лошите идеи за Коледни подаръци?

Най - четени новини

за последната седмица

Промени в детските градини: Задължителни от 4-годишна възраст и предимство според райониране

16159 | 20 декември 2024

Официално откриване на магазин SINSAY в Казанлък

10364 | 16 декември 2024

Тежък инцидент: Млад мъж загина след удар в дърво край с. Долно Сахране

8891 | 17 декември 2024

ГДБОП активира спешното известие “Изчезнало дете” във Фейсбук, по повод издирването на 13-годишния Николай Илиев

8487 | 18 декември 2024

Лек автомобил и такси катастрофираха на кръстовището на бул. “Никола Петков“ и ул. “Тракия“ в Казанлък

7341 | 20 декември 2024

С ново споразумение, Община Казанлък и Областна администрация спират разрухата на монумента Бузлуджа

7234 | 18 декември 2024

Предлагат да бъде поставена паметна плоча на Петя Павлович в градинката пред НЧ „Искра – 1860“ в гр. Казанлък

5778 | 16 декември 2024

Паркиран кемпер в Казанлък изгоря напълно след пожар

4400 | 19 декември 2024

Децата на „М+С Хидравлик“ АД получиха подаръците си от Дядо Коледа

3689 | 17 декември 2024

ПГЛПТ реализира успешно обучение за преподаватели по професионална подготовка, външни за образователната система

3077 | 17 декември 2024
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак