През измината седмица бе открита изложба в Исторически музей "Искра" в Казанлък по повод 80 г. от рождението на големия български археолог проф.д-р Георги Китов. Тя може да бъде посетена до края на м. март 2024г. с безплатен вход. Изложбата представя непоказвани експонати от фонда на музея открити от проф. Китов при неговите експедиции в Долината на тракийските царе.
За българския Индиана Джоунс и неговите отрития разказаха археолог Диана Димитрова, Меглена Първин - главен уредник в отдел "Античност" на Исторически музей "Искра" и проф. Николай Овчаров.
На първите ни въпроси отговори археолог Диана Димитрова:
Какво е значението на присъствието на проф. д-р Китов в Долината на царете и неговите открития?
Преди 30 години той е автор на това наименование - „Долина на тракийските царе“. След разкопките ни през 1992 - 93 г., той каза че тук е един изключителен център, и даде това наименование, като се има предвид цялата котловина – от Павел баня до Гурково и Николаево с център Казанлък и Шипка.
Като разглеждам витрините на тази изложба забелязвам, че това са материали не показвани пред широката публиката. Те са атрактивни и представят широкия хронологически диапазон от края на 5 век пр. Христа до 2-3 век сл. Христа.
От какви експонати е съставена изложбата?
Представени са съдове – луксозни, трапезни, свързани с погребалния обред, представено е съоръжение, накити. Най-разнообразни са материалите, всички са от погребален контекст. Свързани са с живота на погребаните в тях тракийски аристократи.
Всички експонати от тази изложба ли са открити на територията на Казанлъшко?
Всички са открити на територията на Долината на тракийските царе. Има от община Павел баня, Мъглиж и община Казанлък.
Предстоят ли разкопки в близко бъдеще?
Аз не планирам да правя тук разкопки. В момента приключват разкопки във връзка със защитна сграда на Оструша, но това не са тези мащабни проучвания, които навремето успяхме да направим.
"Предметите представени във витрините на културния институт са от разкопки на проф. Китов от Долината на тракойските царе, таблата които съпровождат веществената част от изложбата, разглеждат неговия път научен и изледователски през различните деситилетия", каза Меглена Първин - главен уредник в отдел "Античност" Исторически музей "Искра". Ето какво още разказа тя:
Как се зароди идеята тази изложба по повод 80 г. от рождението на археолог проф.д-р Георги Китов да бъде тук, в Казанлък, в този музей?
Човекът който предложи това е Диана Димитрова и най-естественото нещо беше последвалите събития при подготовката на изложбата, защото знаем, че една не малка част от постоянната експозиция на нашия музей е с предмети, достигнали до нас, чрез проучванията на д-р Китов. Бидейки част от неговия екип, това е нашият начин отново да кажем „благодарим за всичко“.
Какво е значението на всички тези открития за науката, за тракологията?
Изключително голямо. Нашият музей е един от няколкото музей в страната, обогатили своите колекции благодарение на проучванията на д-р Китов.
Оценката за значението на проучванията на Георги Китов в бъдеще ще има и ревизии, защото тези предмети погледнати от различен ъгъл, от различните изследователи, продължават да дават възможност да надграждаме и да доразвиваме науката.
Експонатите в тази изложба притежание на Исторически музей „Искра“ ли са?
Всички експонати, които имате възможност да разгледате в нашата изложба са част от античния фонд на Исторически музей „Искра“. Нашата цел беше да представим предмети, които не са част от постоянната експозиция на музея. 10% от предметите поне веднъж са участвали в изложба, но останалите 90% се показват на казанлъчани и гостите на града за първи път.
С прочувствени думи почете паметта на д-р Китов и проф. Николай Овчаров:
"Георги Китов е сериозна фигура в науката и обществото ни. Той беше едно невероятно лице. Той си имаше своя характер. Великите личности като него винаги имат странни характери. И точно благодарение на своя хъс, своето желание, често противоречащо на това, което в науката и ръководствата се мисли, той успяваше да достигне целите си. Благодарение на това ние разполагаме с всички тези гробници.
Вечна му памет.
Много загуби нашата наука. Беше атрактивно началото на новото хилядолетие, в което ние с Китов се надпреварвахме благородно кой ще открие повече. Единият в източните Родопи, другият – в Долината на тракийски царе."