С различни събития ОУ „Св. Паисий Хилендарски“ гр. Казанлък отбеляза на 22-ри ноември своята 165-годишнина.
Книгоразделители със знакови сентенции на патрона на учебното заведение бяха раздадени през изминалия ден от седмокласниците от училището на преминаващите хора по площад „Севтополис“. В централното фоайе на училището бяха открити тематична изложба с пана разказваща история от създаването на школото като килийно през далечната 1843 г., както специална тематична витрина с поместени спомени, снимки, свидетелства и грамоти от историята на учебното заведение. Сред изложените фотографии се отличава една, на която се вижда момента на връчването на Орден "Св. св. Кирил и Методий 1-ва степен" за особено значими заслуги за развитието на културата, изкуството и науката получен от училището.
Кулминацията на тържествата постави празничния концерт в зала „Любомир Кабакчиев“ с участието на възпитаниците от училището, както и представители от детските градини в околността. Присъстващите имаха възможността да гледат специално създадения филм за ученото заведение.
По случай важната годишнина беше подготвен празничен брой на училищния вестник, с описание на постиганитите успехи на учениците от ОУ „Св. Паисий Хилендарски“ през последните години, както и представяне на изявени бивши възпитаници каквито са Митрополит Киприан, Надежда Цочева директор на ДГ №18 „Пчелица“, д-р Косьо Зарев бивш директор на Исторически музей „Искра“ и други.
„Честванията на юбилея започнаха още миналата година с представянето на книгата „Духовно огнище на просвещение и родолюбие“ с автор Николина Георгиева зам.-директор на учебното заведение. В изданието се описва периода от създаване на училището като килийно до лятото на 2020 г.“, каза пред kazanlak.com директорът на ОУ „Св. Паисий Хилендарски“ Мария Колева.
Като институция в сферата на образованието в община Казанлък училището играе важна роля. То не само достойно съхранява традициите на неговите предци, но и ги доразвива. Такъв бе повода на инициативата за поставяне на камбана в училищния двор, а звъна ѝ оглася всеки празник. В учебното заведение са въведени са два вида униформи – официални и ежедневни. Правят се преписи на важни за българина книга и се създават такива за важни наши предци . До входа е поставен е паметник на Паисий Хилендарски, дело на скулптура Велин Дечков. Ученици и учители с гордост пеят химна създаден от преподавател в учебното заведение.
Малко преди отбелязването на своята годишнина ОУ „Паисий Хилендарски“ получи от Националния музея на образованието в Габрово удостоверение за признание на просветна дейност още от 1834 г. В този период започват да се обуват децата в обособеното килийно училище към църквата „Света Троица“ в Новенската махала. Възходът на училището продължава във времето. Трагичните събития от януари 1962 г. обаче оставят трайна следа в историята му.
През зимата на 1962 г, пожар изпепелява училището до основи. Налага се учители и ученици да завършат учебната година разпръснати в останалите училища в Казанлък. Десет месеца по-късно на 22-ри ноември 1962 г. от пепелището е вдигната нова сграда на ОУ „Паисий Хилендарски“ състояща от 8 класни стаи разположени на 2 етажа.
Днес училището е в нова модерна сграда с приложени мерки за енергийна ефективност, обновени класни стаи със съвременно оборудване. Обявено е за поредна година за иновативно в сферата на българския език и дигиталните технологии. Сформирани са вокална група, барабанен оркестър, обучение по таекуондо, група по шахмат, въведени са занимания по ментална аритметика.
Възпитаниците на училището са носители на множество престижни в областта на науката, изкуствата и спорта, а преподавателите са високо квалифицирани.
През следващата година предстои да бъде изграден в сградата на учебното заведение STEM център където ще се работи по направленията информатикa и математика , прирoдни науки , дизайн и 3D протипиране, зелени технологии и устойчиво развитие.
През изминалото лято е извършен ремонт на санитарните възли. Създадена е и площадка по безопасност на движението.
Паисевци подкрепят обществено значими каузи и ежегодно организират различни инициатива, концерти, състезания, срещи с журналисти, писатели и общественици.