Модернизацията и синхронизирането на българската отбранителна индустрия и на българската армия със стандартите на НАТО, закъсня. Въпреки това е налице голям интерес към нашия ВПК.
Това може да е конюнктура в резултат от войната в Украйна, но този интерес ще продължи и след това. Ето защо сега е предизвикателство и за армията ни, и за българския ВПК модернизацията в тази посока.
Това каза в Казанлък военният експерт и бивш министър на отбраната Велизар Шаламанов.
Шаламанов е и Председател на Борда на директорите на ТЕРЕМ ЕАД и един от авторите на „План 2004“ за преструктуриране на българската армия.
Според него, в новия свят, който се очертава след края на войната в Украйна може да се окаже, че сегашните пазари на българската военна индустрия са недостъпни за нас, именно заради закъснялата модернизация на продукцията ни.
„За хубаво или лошо след тази война Русия няма да е в по- добра позиция и клиентите на нейната военна продукция могат да станат наши“, допълни Шаламанов.
Той съобщи, че в момента край завод „Терем“ се изгражда специален тестови център – акселератор, на който ще се изпитват новите военни разработки, с цел по- бързото им внедряване в армиите на натовските държави.
Подобни тестови полигони за нови въоръжения има изградени в Румъния, Гърция и Чехия.
Заедно с д-р Добромир Тотев, който е началник на Политическия кабинет на министъра на отбраната Тодор Тагарев уважиха традиционното отбелязване на Деня на оръжейника и отбранителната индустрия, честван на 20-ти юли.
Срещата бе организирана от Общобългарския комитет „Генерал Иван Вълков“ и Националният комитет на отбранителната индустрия.
Висшите военни бяха единодушни, относно нуждата от по-тясно взаимодействие между българския ВПК и Министерство на отбраната, като и от по- големи инвестиции в научни разработки, свързани с армията.
Част от тези средства биха могли да са от Министерството на отбраната. Само за тази година от лихвите по депозираните в специален американски фонд 2,5 милиарда щатски долара за закупуването на самолетите F16, в бюджета на МО ще влязат допълнително 60 милиона лева, каза в Казанлък Добромир Тотев, началник на Политическия кабинет на министъра на отбраната.
България ще кандидатства за 100% компенсиране на сумите за оръжейната и военна помощ за Украйна, каза още Тотев. До момента от Европейския механизъм за подкрепа на мира са възстановени суми само на Полша и Словакия. В тези две страни сумите са възстановени от порядъка на 55%-60%.
Друг начин на компенсации, според Тотев е закупуване на ново въоръжение на преференциални цени.
Началникът на Политическия кабинет на военния министър съобщи за огромен интерес на чужди фирми към фирми от българския ВПК, който само за последните 18 месеца е изнесъл продукция за над 5 милиарда лева.
По повод разразилите се остри дебати и разделение сред българската общественост по отношение на военната помощ за Украйна, Министерството на отбраната планира специална разяснителна кампания.
В предстоящата да стане факт идната седмица Програма за управление на правителството на акад. Денков, е отделеното специално място на стратегическата комуникация и борбата с дезинформацията, съобщи в Казанлък Добромир Тотев.
Йордан Маринов от Общобългарския комитет „Ген. Иван Вълков“ запозна гостите с работата по увековечаване паметта на осъдените на смърт през 1948 година 7 висши военни и оръжейника, с исторически принос за „Арсенал“ -Казанлък.
Деляна Бобева