15:26 | 12 юли 23 6478

Покана от Община Казанлък за отбелязване на 155г. от гибелта на Хаджи Димитър и неговата чета

Покана от Община Казанлък за отбелязване на 155г. от гибелта на Хаджи Димитър и неговата чета / Новини от Казанлък

Община Казанлък кани родолюбивата казанлъшка общественост за присъствие на честванията по случай 155 години от гибелта на Хаджи Димитър и неговата чета.

По традиция преклонението ще се състои на 15 юли 2023 г. на връх Бузлуджа пред паметника на Войводата от 11.00 часа с участието на Смесен хор „Петко Стайнов“. Честването ще започне с панихида в памет на героите, отслужена от Негово Високопреосвещенство Старозагорски митрополит Киприан, в съслужие с казанлъшки духовници. Възстановка – спектакъл на трагичните събития и битката между четниците и турската потеря под надслов „Подвигът на Хаджи Димитър и неговата чета“ ще представи Национално дружество „Традиция“, подготвена от Регионален клуб „23 Пехотен Шипченски полк – Казанлък“, с участието на дружествата от цялата страна. Тържествено ще бъдат поднесени венци и цветя пред паметника на Хаджи Димитър.

Ще бъде спазен и ритуалът по освещаване на традиционния обреден курбан. 

Съботната сутрин на 15 юли 2023 г. в Казанлък ще започне с поднасяне на цветя на емблематични исторически места: пред паметната плоча Стефан Караджа на бул. „23 пехотен Шипченски полк, пред паметника на Христо Янъков и Стефан Орешков на площад „Севтополис“, пред Паметника на загиналите казанлъчани през войните в парк „Розариум“.

Автобусите за гражданите ще тръгват пред хотел „Казанлък“ от 9.00 часа. Цени на билети: 7 лева в едната посока и 12 лева - в двете посоки.

Тържествените чествания са организирани от Община Казанлък, Национален парк-музей „Шипка – Бузлуджа“, Исторически музей „Искра“ и РК „23 пшп - Казанлък“ към НД „Традиция“.

Заповядайте!

Пресцентър на Община Казанлък

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Жена бе отвлечена посред бял ден от четирима мъже

6766 | 28 ноември 2025

Гранд Резорт Павел Баня спечели наградата за най-добър петзвезден балнеолечебен хотел на 2025 г.

5824 | 04 декември 2025

Катастрофа затруднява движението на централно кръстовище в Казанлък

3550 | 28 ноември 2025

Зов за помощ: 37-годишна жена от Крън се бори с тежко заболяване

2797 | 01 декември 2025

Хуманитарната гимназия в Казанлък получи благодарствена грамота от Президента на Република България

2789 | 28 ноември 2025

Без сериозни наранявания се разминаха участниците в катастрофата на кръстовището на ул.“Христо Ботев“ с бул. “23-ти ПШП“ в Казанлък

2710 | 01 декември 2025

Утвърдени художници и млади таланти от Казанлък представиха съвместна изложба, посветена на Никулден

2422 | 29 ноември 2025

Засякоха 49-годишен мъж да управлява нерегистриран „Форд“ в Габарево

2332 | 28 ноември 2025

България-Текс АД с награда „Работодател на годината 2025“ в категория „Партньор на средния бизнес“

1990 | 03 декември 2025

Откриха изчезналия мъж от с. Копринка

1936 | 02 декември 2025
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак