Работна среща на тема „Равнопоставеност – възможности и решения“ се проведе в Младежки дом, Казанлък. Срещата бе по инициатива на сдружение „Жените на Казанлък“ с представители на КНСБ “Арсенал“.
Дискусията е първата инициатива на сдружението, с която се стартира пилотен проект “Равнопоставеността и новите предизвикателства“, осъществяващ се с подкрепата на Фондация „Фридрих Еберт“ и Български фонд за жените. За първи път не само в Казанлък а и на територията на страната се дава началото на идеята в предприятията да има лице, което ще изпълнява функциите на координатор по равнопоставеността на жените и мъжете. В централните органи на изпълнителната власт и всичките 28 областни администрации има служители, определени за координатори по равнопоставеност на жените и мъжете. Те са част от институционалния механизъм, необходим за прилагане на интегриран / мейнстрийминг/ подход и временни насърчителни /таргетирани/ мерки. В предприятията, обаче липсват такива координатори.
Увеличаване участието на жените и постигане на равнопоставеност в управлението на всички равнища, подкрепа срещу дискриминацията в труда, по – висока заетост и професионална реализация, намаляване разликите по пол в заплащането и доходите, насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете в процесите на вземане на решения, преодоляване стереотипите по пол в различни сфери на обществения живот са все въпроси, които могат да се обсъждат, да се предлагат решения на терен, в самите предприятия. Защото неравенството между жените и мъжете продължава да съществува, въпреки че е постигнат напредък за гарантиране на равни права. Жените са най-голямата група в неравностойно положение на пазара на труда заради дискриминацията, недостатъчния достъп до трудовия пазар и неравностойни условия.
„За нас е чест, че именно с синдикалната организация в „Арсенал“ АД, с председател Атанас Бозов - стартираме пилотния проект “Равнопоставеността и новите предизвикателства“ – сподели Стела Кехайова – председател на сдружението – не само защото благодарения на тях са въведени различни стимули и социални придобивки в дружеството, не само заради благотворителните кампании за подкрепа на граждани и организации, но и защото са съпричастни към нашите каузи, оказват ни съдействие и подкрепа. Вярваме, че с осъществяване на идеята за координатор по равнопоставеността на жените и мъжете в „Арсенал“ ще се постави началото на широко мащабна и ефективна кампания в предприятията за насърчаване на равнопоставеността, съотносима с националното законодателство, както и с европейските програми и добри практики в областта на равнопоставеността, недискриминацията и правата на човека“.