12:53 | 03 юли 23 4070

Кой е създателят на картите за игра

Кой е създателят на картите за игра / Новини от Казанлък

Картите за игра са неразделна част от забавленията и социалните събирания между хората от дълги години. Първите примери и данни за игри с карти са открити още преди векове, което свидетелства за дългогодишната традиция на хората да търсят креативни начини за развлечение и социализиране. 

В днешни дни има стотици, а може би и хиляди различни видове игри, включващи карти, като покер, блекджек и бридж са сред най-популярните заглавия. Те са забавни и вълнуващи игри, но също така имат строги правила и изискват специфичен набор от умения за успешна игра. Например, не можете да играете покер, без да знаете каква е силата на покер ръцете и без да сте запознати с термини като залог, блъф, фолд или ол-ин. Още от началото на появата си картите носят определени символи, с които играещите трябва да са наясно. Ето откъде са тръгнали те и кога са създадени първите игрални карти.

Древни корени

Съществуват различни легенди и теории около точния произход и създаване на картите за игра. Най-широко приетата теория предполага, че те произхождат от древен Китай по време на династията Тан и се появяват около 9 век сл. н. е. Разбира се първите колоди не са хартиени, а представляват изображения и символи, отпечатани върху дървени или бамбукови блокове. 

Смята се, че китайските карти за игра са еволюирали от ранното домино и са включвали бои, изобразяващи монети, низове от монети, мириади и десетки мириади (един мириад е 10 000). По този начин са обяснени от учения от 15-и век Лу Ронг, който описва правилата на играта Madiao, която датира от династията Мин (1368–1644). Това е и една от най-ранните игри с карти, чиито правила достигат до нас.

До 11 век картите за игра се разпространяват из целия азиатски континент и по-късно достигат до Египет. Най-старите оцелели карти в света са четири фрагмента, намерени в колекцията Keir и един в музея Benaki, датирани от 12-ти и 13-ти век. 

Еволюция в Европа

Не след дълго картите за игра достигат до Европейския контитент, вероятно пренесени от Арабите през Испания или от кръстоносците. Първата версия се основава на факта, че най-старата западна колода е известна като испанската колода, директна адаптация на арабската. По това време картите за игра имат четири бои: чаши, монети, мечове и стикове за поло. Тъй като към този момент играта на поло все още не е известна на стария континент, европейците започват да променят и модифицират символите и боите и така играта претърпява множество трансформации, преди да достигне до съвременния си вид.

През 15-и век французите изиграват значителна роля в усъвършенстването и популяризирането на дизайна на картите за игра, които познаваме днес. Французите въвеждат концепцията за придворни карти, които изобразяват крале, кралици и рицари, вдъхновени от собственото си благородство. Именно във Франция се зараждат и първоизточниците на някои от най-харесваните и до днес заглавия в категория игри с карти като покер и блекджек (Vingt-et-un). 

Картите бързо набират популярност в цяла Европа, превръщайки се в популярна форма на забавление. Те попадат в ръцете както на кралските особи, така и на обикновените хора. Игрите с карти стават неразделна част от социалните събирания, създавайки среда за състезание и забавление.

Модерна ера и стандартизация

Тъй като картите за игра придобиват популярност в световен мащаб, различните държави и региони разработват свои собствени варианти и дизайни. Така възниква необходимостта от стандартизация, за да се улесни глобалната комуникация и да се осигури единност в игрите и колодите. В края на 19-ти век United States Playing Card Company и други производители изиграват решаваща роля в установяването на стандартна колода, известна като велосипедна колода.  С отличителния си дизайн, това тесте се превръща в еталон за съвременните карти за игра.

В днешни дни навлизането на технологиите и дигитализацията доведоха до нова ера за игрите с карти. С популяризирането на платформите за онлайн игри и мобилните приложения, традиционните игри с карти преминаха в дигиталната сфера, достигайки до по-широка аудитория от всякога. Сега играчите могат да се насладят на любимите си игри с карти по всяко време и навсякъде с противници от цял свят. Игрите с виртуални карти също въведоха новаторски варианти и адаптации, включвайки дори изживявания във виртуална реалност, които вдъхват нов живот на класическите традиционни заглавия.

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Питаме Казанлък

Как се справяте с по-високите цени на стоките и услугите?

Най - четени новини

за последната седмица

Казанлъчанин е на второ място в националния конкурс на вестник “Рибар“ с улов на 38-килограмов амур

12389 | 20 януари 2025

Плеяда от звездни актьори идват в Павел баня за II Национален фестивал “Чудото“

11937 | 16 януари 2025

От нея за него: Любовно обяснение на моста край Овощник зарадва рожденик

9455 | 15 януари 2025

Рибари мериха сили в състезание по джиг риболов от лодка на язовир “Копринка“

8812 | 20 януари 2025

„Софарма“ АД, гр. Казанлък информира заинтересованото население във връзка със своето Инвестиционно намерение

8732 | 16 януари 2025

Казанлъчани настояват за възстановяване на влакове, преминаващи през Казанлък

8104 | 15 януари 2025

Царица роза 2024 в Топ 3 на Мис България

6064 | 15 януари 2025

Жена с 2,06 промила алкохол катастрофира край град Крън/ ВИДЕО

5451 | 15 януари 2025

Верижна катастрофа на бул. Никола Петков в Казанлък

4350 | 20 януари 2025

Непълнолетен бабаит обра деца в Казанлък

4086 | 15 януари 2025
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак