Изключително красива изложба "Алея на буквите" организира Община Казанлък по повод 24 май-Деня на славянската писменост и култура! Всяко училище и детска градина имаха за задача да представят в оригинална рисунка буква от глаголицата и съответстваща и в кирилицата. Денислава и Мертин от 9 а клас са авторите на нашата картина.
Буква "Н" на глаголица е изписана чрез колаж на портрети на старобългарски книжовници- което препраща към епохата. А буква "Н" на кирилица е изписана чрез колаж на портрети на творци от Възраждането до днес .Буквата „Н”е изписвана в глаголицата като Ⱀ и произнасяна като „НАШЬ”.
Тя обозначава онова, което ни принадлежи или е свойствено за нас, както и близък до нас човек (родственик, приятел, единомишленик, също и съотечественик).
Представлява – притежателно местоимение , характеризиращо онзи важен признак на света около човека, който го прави принадлежащ или имащ отношение към нас. Поставено е в мъжки род, единствено число, именителен падеж на местоимението „ние”
Произхожда от старобългарското „нашь”
За важността на местомението „наш” в старобългарския език и защо точно с него, като име е била наречена буквата „Н” в глаголицата, говори факта , че в кратката „Господнята молитва” , то е било употребено цели четири пъти, а молитвата започва с обръщение към Господа , като баща на всички нас….
„Отче нашь, иже еси́ на небесе́х!”
И пак:
„…хлѣбъ нашь насущный даждь намь днесь…”
И още…
„и остави намь долги нашѧ, якоже и мы оставлѧемь должникомь нашымь;”
Честит 24 май от ПГЛПТ - Професионална гимназия по лека промишленост и туризъм, гр. Казанлък