21:09 | 13 април 23 9381

На Велики четвъртък отново бе спазена традицията в Шипченския манастир “Рождество Христово“

На Велики четвъртък отново бе спазена традицията в Шипченския манастир “Рождество Христово“  / Новини от Казанлък

Велики четвъртък е най-чакания ден от шипченските деца, заради традиционната инициатива на Кметство- Шипка и Шипченския манастир "Рождество Христово" за боядисване на Великденски яйца.

За поредна година по покана на игумена на Шипченския манастир отец Панкратий, те получиха благословия и бяха въведени в тайството на християнската вяра, в силата на молитвата "Отче наш", с която започна деня.Той им припомни за Страстната седмица, за Христовите страдания, кръвта, която Божия син пролива по време на разпятието, чийто символ е червеното яйце, олицетворяващо животворната сила.

Децата с огромен интерес изслушаха легендата за Божията майка, която отишла в Рим и посрещайки императора му подарила червено яйце като символ на кръвта на Иисус Христос.След като най- малкия участник в инициативата боядиса първото червено яйце, кметицата на гр. Шипка-  Василка Панайотова нарисува с него кръст по челата на децата с пожелание да са здрави и румени през цялата година, след което червено яйце бе положено пред иконата. 

Игумена на манастирира благодари на всички взели участие в боядисването на 100- те Великденските яйца.

От името на Старозагорска митрополия бяха връчени подаръци на всички деца - икона и сувенир  за спомен, както и по едно червено яйце за Великден. Младежите получиха и лакомства от кмета на града.

Светли великденски празници! Нека във всеки дом има здраве, щастие и благодат!

Следвай новините от Казанлък

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Откриха починала 78-годишната Стояна Стефанова, обявена за издирване в Казанлък

26203 | 22 август 2026

19 свободни места на учители и педагогически специалисти са обявени в региона

8946 | 18 август 2026

Започна изграждането на довеждаща инфраструктура на Индустриалната зона

8919 | 18 август 2026

Казанлъшка красавица влиза в надпревара за участие на Mrs. Bulgaria World 2026

8381 | 20 август 2026

Свада в кафене в Казанлък ескалира до сбиване, прободна рана и арести

5239 | 17 август 2026

ПТП край Горно Сахране: Има пострадали, движението е по обходен маршрут

4730 | 21 август 2026

Временно ограничават движението през прохода „Шипка“ на 22 август заради честванията на Шипченската епопея

4185 | 20 август 2026

Възрастна жена пострада при катастрофа край Мъглиж

3357 | 18 август 2026

МВР издирва 78-годишната Стояна Стефанова от Казанлък

3223 | 21 август 2026

Стартира строителният процес по енергийно обновяване и на още пет многофамилни жилищни сгради в Гурково

3001 | 18 август 2026
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак