12:36 | 03 април 23 10061

Нестандартен прочит на две преплетени фотоизложби представят Александър Иванов и Илиян Мичев

Нестандартен прочит на две преплетени фотоизложби представят Александър Иванов и Илиян Мичев / Новини от Казанлък

На 4 април от 18:00 часа в Художествена галерия - Казанлък ще бъдат представени две фотографски изложби "Един живот" от Александър Иванов и "Отблизо" на Илиян Мичев.

"Дървото в близката гора на пръв поглед изглежда обикновено. Не е от най-личните, нито от най-старите. Заинтригува ме с изгнилия си ствол, от който са останали само три рамена. Вместо хралупа има три големи просвета, а горе към върха стърчат два сухи клона. Учудващо е, че все още стои изправено – сякаш на патерици.

Допусна ме да се докосна до неговия свят и постепенно започна да ми разкрива тайните на отминалия си живот. Видими са раните, които е получило във времето – дъждове и светкавици, бури и снежни виелици са се редували с горещини и суша в дългия му живот. Упорито е устоявало своето място и пространство в Гората, във вечния стремеж към Слънцето. И сега, в края на своето време, с наранена снага продължава да стои изправено. Белязано от времето, То си отива с достойнство, обгрижено от околните си събратя. Такъв е извечният горски закон, да дадеш приют и храна на дребни насекоми, птици и животни, да станеш тор на подрастващите, да си част от обновлението в Гората.

Сега То дава живот и в смъртта си – става част от Горското царство на фантазиите и приказките, на легендите и преданията за отминали времена и събития. Сякаш се преражда отново и отново със смяната на сезоните, за да буди любопитство, да разказва своите истории, някои сякаш от древно – библейско време.

Да доживее Дървото дълбока старост, в голяма степен се дължи и на факта, че има привилегията да расте високо в планината, на стръмен склон – далече от хората...", споделя  Александър Иванов и вдъхновението си за изложбата "Един живот".

Илиян Мичев от своя страна казва, че познава Александър от 30 години.

"Гостували сме си много пъти и когато ме покани в гората, усетих, че той не отива, а се прибира в нея. Гората е живот. Светлината, с която той рисува – също. Снима много, повтаря много, докато му хареса, докато се усмихне. Понякога спира, но за малко. До следващия слънчев лъч, който ще го подпали отново.

Инстинктивно ще повдигне фотоапарата пред лицето си, ще фокусира с лявото око през визьора, без да затваря дясното, и изцяло ще се отдаде на страстта си. Ще снима, докато светлината му позволи. Издръжлив е и усеща умората едва когато започне да почиства камерата и обективите, преди да ги прибере в раницата. Излизайки от гората, той е щастлив, защото знае... че пак се прибира. Този път в дома си., казва Мичев за изложбата  "Отблизо", преплетена по един вънуващ начин с тази на Александър Иванов и неговия "Един живот". 

Изложбите ще може да бъдат разгледани до 7 май 2023 в Художествена галерия – Казанлък.

 

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Празнични изненади очакват всички шофьори извършили годишен технически преглед в сервиз „Мончев-90“

7279 | 08 декември 2025

Казанлък отпразнува 50-годишната любов на 68 семейни двойки

4116 | 11 декември 2025

Над 10 години затвор грозят 73-годишния мъж, опитал да убие казанлъчанин

4035 | 08 декември 2025

Казанлък се вдига на протест

3890 | 09 декември 2025

Дрогиран шофьор предизвика катастрофа в Казанлък

3734 | 09 декември 2025

Стотици протестираха в центъра на Казанлък

3498 | 10 декември 2025

Вандали потрошиха автомобил в Източното

3479 | 09 декември 2025

19-годишен шофьор блъсна пешеходец при движение назад

3295 | 11 декември 2025

„Арсенал“ АД и Бургаският държавен университет сключиха Меморандум за сътрудничество

2947 | 08 декември 2025

Препълнена зала и силно послание: Премиера на филма “Социално силните“ в Казанлък

2778 | 09 декември 2025
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак