С редица инициативи ДГС-Казанлък ще отбележи Седмицата на гората от 3 до 9 април.
Тази година празникът на горските експерти ще премина под мотото: “Довери се на лесовъда!”.
По време на Седмицата на гората ДГС-Казанлък ще извърши залесяване с граждани на 500бр. семенищни фиданки от цер на общинска горска територия в гр.Шипка, ще има залесяване и в градския парк на гр.Шипка на 2 бр. школувани фиданки от сребролистна липа, 2 бр. школувани фиданки от питомен и конски кестен, 2бр.школувани фиданки от бреза, 2 бр. школувани фиданки от туя, 2 бр. школувани фиданки от хибискус и1 бр. школувана фиданка от зелена дугласка.
През април ДГС-Казанлък, съвместно с членове на Ендуро клуб „Севтополис“ - гр.Казанлък, ще залесят 1000бр. семенищни фиданки от бяла акация на държавна горска територия.
Припомняме, че колективът на Държавно горско стопанство - Казанлък отбеляза Националния празник на България тази година, с подарък фиданки за залесяване, отгледани в разсадника на стопанството, на всеки, който беше решил да се отправи се към връх Шипка. Горските експерти по-късно залесиха и няколко дръвчета.
Добрите инициативи на Горското в Казанлък обедини през 2021 г. момчетата от казанлъшкия ендуро клуб "Севтополис" и приятели. Тогава те засадиха на мястото на изгорелите през септември 2019 г. пасища и гори край Горно Черковище над 500 фиданки.
Още през далечната 1911 г. във вестника на Дружеството на българските лесовъди „Горски преглед“ е мотивирана идеята за Празник на гората. Тогава в закона се уреждат два празника през годината – единият през есента, а другият - през пролетта, в които всеки по-възрастен от 15 г. български гражданин да засажда най-малко по 5 дръвчета в определените от лесничействата места.
Идеята добива конкретна форма през 1925 г., като основна задача на честването му е доброволен труд в цяла България, която тогава спешно се е нуждаела от залесяване на оголените планински склонове и озеленяване на градовете и селата.
Първият Празник на залесяването е на 12 април, празникът Благовещение същата година и честването му започва тържествено с молебен пред храма „Св. Александър Невски“, като са залесени 420 000 хил. горски фиданки и 20 кг горски семена.
С годините празникът се разраства и добива популярност. С ентусиазма на лесовъдите и подкрепата на населението Празникът на залесяването се превръща в Седмица на гората през 1934 г. Идеята е лесовъдите от всички райони на страната да се нагърбят с разяснителна дейност за значението на горите и залесяването, а трудовата седмица на учащите се да се превърне в седмица по залесяването. Така от 12 до 22 април 1934 г. се провежда първата Седмица на гората в България. С този кратък преглед в миналото може да обобщим, че през всичките тези години, дните от празника са били посветени на масови залесявания, в които освен лесовъдите са се включвали хиляди хора от цялата страна.
Днес 97 години по-късно, тази първа седмица на април, наречена „Седмица на Гората“ е последвана от много разнообразни инициативи и събития - от масовите залесявания до интерактивни беседи и игри, в които продължават да се включват хора от всички възрастови групи, жадни да създават, обогатяват и запазят българската гора.
Kурс за Oгняри
От 09.12.2024 г до 17.01.2025г. започва подаването на документи и записването на курсистите за Курс Огняр /машинист на котли...
Продавам чисто ново ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024
Продавам ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024. ATV-то е чисто ново, на 0 километра и 0 моточаса. Продава се с фактура с включено...
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...