17:15 | 31 март 23 1586

Научна конференция за Чудомир събра представители на водещи университети, музеи и научни институти

Научна конференция за Чудомир събра представители на водещи университети, музеи и научни институти / Новини от Казанлък

Научна конференция под наслов „Чудомир – познатият Непознат“, с научен ръководител проф. Петко Ст. Петков, събра днес в ЛХМ „Чудомир", водещи учени, изследвали делото и живота на Димитър Чорбаджийски. Съорганизатори на срещата бяха НПМ „Шипка-Бузлуджа“ и Исторически музей „Искра“.

Събитието откри директорът на музея, Добрина Матова. „За шеста година празниците събират всички вас - изследователите  на Чудомир, а плод на тези наши сбирки, са шестте сборника, които издадохме след тях.“, каза Матова.

В кратко резюме тя представи на гостите, събитията включените в  тазгодишното издание на празниците. Матова заяви, че според нея, гвоздея в програмата  е бил осъществяването на  Международната изложба с карикатури от конкурса на „Настрадин Ходжа“,  гости на която бяха президента на Асоциацията на турските карикатуристи Метин Пекер, известните турски карикатуристи Ибрахим Тунджай и Кадир Догруер, председателят на секция „Карикатура“ към Съюза на българските художници Валери Александров и видни художници.

Председателят на фондация „Чудормир“ Борис Кърчев, също отправи приветствие към участниците в конференцията.

Лектори в научната конференция бяха проф. д.и.н. Вера Бонева, д-р Росица Чернокожева, Лилия Димитрова, гл. ас. Петър Хаджинаков, проф. д.ф.н. Николай Аретов, проф д-р Алберт Бенбасат, доц. д-р Николай Петков, проф. д-р Петко Ст. Петков, д-р Чавдар Ангелов, Юлий Йорданов, Светлин Радев и Добрина Матова.

Научният ръководител  на конференцията проф. Петко Ст. Петков изказа своята благодарност към организаторите на събитието за възможността да бъде ръководител на конференцията.

Петков сподели пред екипа ни, че доклада, който е подготвил за срещата е свързан с богатото документалното наследство на Чудомир. „Освен дневника, който отдавна е публикуван със събрани съчинения, в музей „Чудомир“ пазят материали, които не са публикувани, но ми предоставиха. Това са негови сказки, чернови на лекции и статии, които не е издавал. Открих интересни неща, които вероятно ще излязат в следващия сборник.“, заяви професора.

Петко Петков представи доклада „Васил Левски и революционният път към Освобождението в документалното наследство на Чудомир“, посветен на темата, как Чудомир представя  в своите материали, личността на Апостола и други революционери били покрай него. Повод за създаването на доклада е било и отбелязването на 150-тата годишнина от кончината на Васил Левски тази година.

Друг участник в научната конференция бе д-р Чавдар Ангелов, който представи доклада си за „Георги Чорбаджийски и Бузлуджанските чествания през 20-те години на XX в.“

Ангелов, сподели, че доклада му е бил посветен на брата на Чудомир – Георги Чорбаджийски, който е бил най-голямото дете в семейството на Чудомир, роден през 1876 г. и с 14 години по-голям от своя брат. „Това е една изключително интересна личност, която е много тясно свързана с развитието на обществено-политическия живот в Казанлък. Той е многогодишен учител след Първата световна война от 1922 до 1946 г. почти несменяем председател на Дружеството на запасните подофицери в Казанлък. В доклада си разказвам, за ролята на Георги Чорбаджийски в качеството му на член-председател  на Съюза на запасните подофицери в Казанлък и ролята му в организацията на Бузлуджанските чествания посветени на Хаджи Димитър през 20-те години на XX век.“, каза Чавдар Ангелов.

По думите му, Георги Чорбаджийски е бил също така и автор на текстове, както  и дългогодишен сътрудник на различни национални и регионални издания , който е пишел на различни теми. Дописките на Георги Чорбаджийски са отразявали чествания и инициативи, свързани с Хаджи Димитър и Стефан Караджа, както и теми свързани с местното самоуправление , възпитанието на учениците и такива на религиозна тематика.

„Самият Георги Чорбаджийски е възпитаник на Самоковското духовно училище, където се е подготвял за свещеник и завършва го през 1896 г. Надявам се, че с това, което представям в доклада ще поставя началото на една по-дълга поредица  от материали свързани с Георги Чорбаджийски.“, добави директора на НПМ „Шипка-Бузлуджа“.

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Питаме Казанлък

Кои са най-лошите идеи за Коледни подаръци?

Най - четени новини

за последната седмица

Промени в детските градини: Задължителни от 4-годишна възраст и предимство според райониране

16172 | 20 декември 2024

Официално откриване на магазин SINSAY в Казанлък

10371 | 16 декември 2024

Тежък инцидент: Млад мъж загина след удар в дърво край с. Долно Сахране

8895 | 17 декември 2024

ГДБОП активира спешното известие “Изчезнало дете” във Фейсбук, по повод издирването на 13-годишния Николай Илиев

8545 | 18 декември 2024

Лек автомобил и такси катастрофираха на кръстовището на бул. “Никола Петков“ и ул. “Тракия“ в Казанлък

7348 | 20 декември 2024

С ново споразумение, Община Казанлък и Областна администрация спират разрухата на монумента Бузлуджа

7238 | 18 декември 2024

Предлагат да бъде поставена паметна плоча на Петя Павлович в градинката пред НЧ „Искра – 1860“ в гр. Казанлък

5782 | 16 декември 2024

Паркиран кемпер в Казанлък изгоря напълно след пожар

4404 | 19 декември 2024

Децата на „М+С Хидравлик“ АД получиха подаръците си от Дядо Коледа

3693 | 17 декември 2024

ПГЛПТ реализира успешно обучение за преподаватели по професионална подготовка, външни за образователната система

3081 | 17 декември 2024
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак