Наградата „Чудомир“ за къс хумористичен разказ спечели Петър Краевски за разказа „Глобализмът и аз“
29-тите Чудомирови празници в Казанлък бяха официално открити днес, навръх Благовещение, в емблематичния едноименен Литературно-художествен музей. Традиционно те започват навръх рождения ден на яркия общественик, художник и писател. Днес се навършват 133 години от рождението на Димитър Христов Чорбаджийски – Чудомир.
Официално начало на Чудомирови празници даде Николай Златанов, председател на Общински съвет – Казанлък: „Чудомирови празници свързваме с началото на пролетта, с желанието ни за нов живот и нови емоции.“, каза той и посочи, че те дават начало на културния календар на Общината, а програмата е много разнообразна и богата. „Нека си пожелаем да бъдем достойни наследници на Чудомир, нека да покажем, че уважаваме изкуството и можем да плачем и да се смеем!“, каза Николай Златанов и пожела на всички весели празнични дни.
Борис Кърчев, председател на Фондация „Чудомир“ поздрави публиката на празниците. Той отбеляза, че освен като прекрасен художник, Чудомир е имал много таланти: „Той се е изявявал и като прекрасен поет, писател, белетрист, краевед, музеен работник, читалищен деец... Надявам се с програмата, която сме подготвили тази година да успеем да се докоснем до част от неговите преживявания!“, заяви Борис Кърчев и благодари за подкрепата на Община Казанлък и на всички дарители.
Оригинален поздрав към публиката поднесоха гости от народен хор към фолклорен ансамбъл „Шевица“ – София и Стефан Милков, носител на първа награда от миналогодишния театрален конкурс за комедиен хит на сезона с моноспектакъла „Чудонемирщини“. Той изпълни моноспектакъл по разказа на Чудомир „Без късмет“.
По време на официалното откриване бе дадено начало и на първите две изложби „Посоки“, които разкриват Чудомир като познат и непознат творец и „Приятлите“, посветена на подарени на музея творби от негови близки приятели. Те бяха представени от проф.д-р Марин Добрев: „Надявам се и двете изложби да разширят границите на представите Ви за Чудомир! Това е идеята - десетилетия наред да показваме онова неизчерпаемо, което носи вселената Чудомир!“, посочи той. „Не е само закачката, не е само вица, обичта към хората, която тръгва от Чудомир е нещо велико!“, отбеляза проф.д-р Добрев. „Поне за две – три поколения той носи послания, за които днес си струва да направим поклон заради мисията на този човек!“, заяви той и пожела всеки да намери своя разговор с Чудомир.
Вечерта на сцената на обновената зала на Общински театър „Любомир Кабакчиев“ в сградата на Общината председателят на Общински съвет – Казанлък Николай Златанов връчи 54-тата награда „Чудомир“. Тази година отличието бе присъдено на Петър Краевски за разказа „Глобализмът и аз“. Главният редактор на вестник „Стършел“ Михаил Вешим обяви името на победителя и разказа, че във вестника през 2022 г. са публикувани повече от 30 хумористични разказа, измежду които печели този на Петър Краевски. „Той е колега от Пловдив, дълги години се занимава с хумор и сатира, преподава английски език в пловдивската езикова гимназия и е автор на повече от десет книги.“, сподели Вешим за автора. Самият Петър Краевски благодари за наградата и започна думите си с шега за идеалното семейство: „Той хърка, тя е глуха.“, за да продължи: „Хубаво е, че има чуваемост между нас! Хубаво е, че се поддържа духа на Чудомир в българското хумористично пространство, че се дава възможност на литературната сатира да не бъд изместена от шоуто и черния пиар.“, каза награденият автор. Отличието на вестник „Стършел“ и Фондация „Чудомир“ за къс хумористичен разказ е най-старото в България.
Журито в състав: Йордан Ефтимов – председател, Михаил Вешим и Румен Белчев – управител на в.“Стършел“ е било единодушно. Учредена в далечната 1968 година, носители на приза „Чудомир“ са известни български писатели и млади дарования в сферата на хумора и сатирата. Символът на наградата е плакет с образа на Чудомир, изработен от друг именит казанлъчанин – художникът Теню Пиндарев.
20-ият театрален фестивал „Комедийният хит на сезона“ бе открит със спектакъла на столичния „“Театър Ателие 313“ „Пестете ни времето!“ тази вечер.
Казанлъчани всяка година спазват традицията да почетат с богата културна програма творчеството на талантливия си съгражданин, който неуморно рисува и пише за нравите на местните жители и завинаги остава с творбите си сред своите „нашенци“. Роден в живописното павелбанско село Турия, Чудомир заживява и твори основно в Казанлък. До първи април в Казанлък предстоят осем пролетни дни, в които празнуват изкуствата - театърът, концертите, редица разнообразни изложби, представяне на книги, творчески срещи, културни събития за най-малките, много специално внимание към карикатурите, 100-годишен юбилей на поетичното списание „Кула“, както и осмата научна конференция „Чудомир – познатият Непознат“. По време на официалното закриване предстои връчването на приза в конкурса „Комедийният хит на сезона“ за най-впечатляващата театрална постановка, която ще отличи публиката.
По традиция крилата фраза на Чудомир бележе цялата празнична програма. През 2023 година Чудомирови празници ще преминат под мотото „Не гребенът реши главата, а времето“.
Пресцентър на Община Казанлък