Децата от детска градина №8 "Юрий Гагарин" в Казанлък, и нейния филиал в село Розово, показаха съпричастност като отбелязаха 21 март - Международния ден на хората със синдром на Даун.
Децата спазиха традицията - всички, които подкрепят хората със Синдром на Даун, обуват шарени чорапи. Идеята за "деня на шарените чорапи" идва от това, че хората с Даун често са наричани „най-слънчевите хора на планетата“, а какъв по-хубав начин от това да покажем слънчево настроение, като обуем шарени чорапи?
С това дечицата заявиха, че светът е шарен и различието не е нещо лошо.
Денят – двадесет и първо число на третия месец, не е избран случайно, а за да покаже, че синдромът на Даун е свързан с тризомия (три копия) на 21-вата хромозомна двойка.
Синдромът на Даун е описан през 1866 г. от Джон Лангдън Хейдън Даун – британски лекар, генетик, който дава определение “монголизъм”. Сто години по-късно е открита и допълнителната хромозома, така през 1965 г. хромозомната аномалия официално получава определението “Синдромът на Даун” в чест на своя пръв откривател. Фамилията на доктора, обаче случайно съвпада с английската дума – “долу”, затова дълго време в обществото битува невярното заблуждението, че хората със Синдром на Даун са умствено изостанали.