На 28-ми февруари в Панорама „Плевенска епопея 1877 г.“ бе открита изложба „120 години Храм-паметник „Рождество Христово“ в гр. Шипка“.
Експозицията представи директорът на Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“ д-р Чавдар Ангелов.
На събитието присъстваха Нейно Превъзходителство посланикът на Русия в България Елеонора Митрофанова, областният управител на Област Плевен Иван Петков, кметът на Община Плевен Георг Спартански, Румен Петков, Съюз „Военен инвалид - Плевен“, Дружество „Възход“, представители на Военното окръжие, Културните институти, ученици и граждани от Плевен и гости на града.
Гостуващата изложба на Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“ е посветена на 120-ата годишнина от освещаването на Храм-паметника „Рождество Христово“ край град Шипка на 15 септември 1902 г. Богат илюстративен материал, факсимилета на документи и архивни снимки разказват за историята на Храма – за неговото създаване, архитектура, украса, за тържественото откриване и съпътстващите го военни маневри, за статута му през годините.
Посетителите могат да видят две от най-скъпите реликви на Храма – иконите „Преображение Господне“ и „Св. Николай Чудотворец“, подарени съответно от войниците на 35-и Брянски и 36-и Орловски пехотен полк, отбранявали Шипка редом с българските опълченци.
Интерес буди и малка двустранна икона – от едната страна е изобразено „Рождество Христово“, а от другата – посмъртна фотография на император Александър II.
Във витрини са представени икони, евангелие и църковна утвар, дарения на Храм-паметника през годините. Експонирана ще бъде и релефна карта на Шипка и околността, възпоменателни медали, марка, предмети и пощенски картички, свързвани с откриването на Храма.
По време на тържествата българските опълченци, носители на руския орден „Свети Георги“ (Георгиевски кръст) са наградени с руски възпоминателни наградни чаши. Изработени са от масивно сребро с вензела на руския император Николай II, а вътре са позлатени. На външната страна на дъното е гравирано името на наградения опълченец. Чашата, експонирана в изложбата, е принадлежала на опълченеца Благо Георгиев от 2-ра дружина.
Друг вид подаръци, раздавани на опълченците, са керамичните чаши, дело на сливенски майстор грънчар по поръчка на Поборнико-опълченското дружество в Сливен. Представената в изложбата чаша е принадлежала на опълченеца от 1-ва дружина Стойко Монов Стоянов.
След откриването на изложбата бе и представено второто издание на юбилейния сборник „Храм-паметник „Рождество Христово” край град Шипка“. Книжното тяло е с обем от 240 страници. В него има три нови статии – за живота и дейността на архимандрит Сергий (най-дългогодишния предстоятел на Храм-паметника), за военните маневри, съпътстващи тържествата по освещаването на Храма, за посрещането на официалните гости в гр. Казанлък. Допълнителна информация има за мемориалния характер и статута на Храма, за криптата му, както и за реставрациите, проведени през последните 20 години. Преработени са биографичните бележки, снимковият материал и корицата.
Експозицията може да бъде разгледана до 20-ти април 2023 година. Културната проява е част от мероприятията, организирани от РВИМ-Плевен, по повод отбелязване на 145-ата годишнина от Освобождението на България.
Снимки: Официални фейсбук страници на Регионален Военноисторически Музей Плевен и Национален парк-музей "Шипка-Бузлуджа"
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...
Фирма “Туинс 3“ търси да назначи монтажисти и работници в производствен цех за дограма
Поради увеличаване обема на работа фирма “ Туинс 3 “ гр. Казанлък , търси да назначи монтажисти и работници в производствен...
Частна детска занималня „Кара“ отваря врати в Казанлък
Нова частна занималня за деца от I-IV клас отвори врати в град Казанлък. Учебната база на „Кара“ е уютна, съвременна...