За седми път в китното село Голямо Дряново се проведе Националния фестивал на ореха. Организатори на събитието бяха кметство с. Голямо Дряново, Народно читалище „Зора - 1902“ и земеделския производител Георги Василев, който беше и основен спонсор на празника.
Близо 60 занаятчии и търговци от София, Свищов, Казанлък, Чепеларе, Бургас, Ловеч и още много други краища на страната, се бяха събрали в центъра на селото. Вкусни тахани, кулинарна изложба на ястия с орехи, био продукти и козметика, ръчно изработени предмети и субенири, демонстрация на машини за събиране и преработка на орехи и лешници, както и методи за производство на олио от орехи, бяха показани по време на мероприятието.
Стотици бяха и посетителите, които пристигнаха в Голямо Дряново, за да се потопят в атмосферата на празника, който след две годишно прекъсване се завърна с пълна сила.
Кметският наместник на селото - Мариана Георгиева, поздрави присъстващите и откри фестива на ореха с думите: „Качествата на ореха са известни от далечни времена. Един голям българин, нашият арендатор Георги Василев, оценявайки всички полезни свойства на орехите, проявява завидна инициативност и прозорливост, и съвместно с читалището и кмеството на Голямо Дряново през 2014 г. организира Първия фестивал на ореха. По този начин се донася национална слава на нашето китно село Голямо Дряново. Не мога да не спомена тук името на Петьо Апостолов – кмет на селото по това време и Росица Димитрова – председател на нашето читалище, които вече не са сред нас, но заслугата им за организирането и провеждането на фестивала е огромна. Искам да поздравя Георги Василев и Катя Тотева, както и да им поднеса моята, но и на всички голямодряновци най-сърдечна благодарност и човешка признателност. Объщам се и към г-н Младенов, който винаги е бил съпричастен към всичко случващо в Голямо Дряново.“, каза Георгиева.
Официални гости на събитието бяха Тодор Джиков – заместник-министър на земеделието, Илиас Сарнук - председател на Национална асоциация на производителите и преработвпателите на черупкови плодове в България и кмета на град Казанлък – Галина Стоянова.
„Честит празник голямодряновци. Пожелавам ви да сте все така задружни. Бъдете живи и здрави, все така плодородна и сговорна да е годината за Голямо Дряново.“, каза Галина Стоянова, кмет на Казанлък.
Заместник-министърът на земеделието Тодор Джиков отбеляза, че земеделието е сектора, който дава най-много работни места. „Ние нямаме, нефт, нямаме газ, нямаме природни изкопаеми, за сметка на това имаме изключително благородна земя и прекрасен почвено-климатичен комплекс. Целите на политическите ръководства на нашата държава и инвестициите, трябва да бъдат към възстановяването на земеделието, във вида, в който ние го познавахме и той съществуваше – нетен износител на хранителни продукти за целия свят. Вярвам, че ще постигнем това и ще възстановим земеделието си в целия му блясък.“, каза зам.-мистър Джиков.
Програмата на фестивала беше повече от богата. В нея взеха участие над 200 души, а „Калиферовите хайдути“ и кукерите на Голямо Дряново, поставиха начало на празника.
Във фолклорната програма участие взеха и АНТП "ИСКРА", МФГ "Тракиец“,както и читалищни състави от Войнягово, Орехово, Преславен, Градище, Копринка, Дунавци, Ясеново, Овощник. Оркестър "Павел баня" се грижеше за доброто настроение през целия ден, а изложбите - живопис на Лиляна Петрова и фотографиите на Татяна Бончева и Милко Станев, както и музейната сбирка „Ланкова къща“ бяха разгледани от мнозина посетители на Етнографски комплекс „Светилото".
Автентичните носии на Трио "Калина", грижливо подредени в изложба, бяха ярък акцент във фестивалната програма. Всички участници получиха грамоти за своето старание, проявено родолюбие и активно участие в Седмия националния фестивал на ореха в Голямо Дряново.