15:18 | 11 октомври 22 2154

Близо 500 ученици посетиха откритите демонстрации на Полицията, Пожарната и БЧК

Близо 500 ученици посетиха откритите демонстрации на Полицията, Пожарната и БЧК / Новини от Казанлък

Днес в парк „Розариум“ се проведоха открити демонстрации на Районно полицейско управление - Казанлък, Районна служба “Пожарна безопстност и защита на населението” и Български червен кръст. Основната идея на събитието бе да запознае децата и младите хора как да оказват първа помощ на пострадал, както и безопасно придвижване по пътищата на учениците.

Мероприятието премина под мотото „Бъди отговорен, не подминавай!”. В него взеха участие близо 500 младежи от казанлъшките училища. Пристващите получиха информационни брошури, с описание на най-важните съвети и стъпки за оказване на първа помощ и безопасност на движението. Младежите имаха и възможността да се включат в образователна викторина.

"Инициативата е с цел превенция, тъй като часовете в училище са твърде малко. Основната идея е обучителна и практическа, какво трябва да бъде поведението на децата в движението, информираността им по пожарна безопасност, какво трябва да правят при оказване на първа помощ, както и подаването на сигнал към 112.", каза заместник-кмета Ахмед Мехмед.

Организатори на събитието бяха Младежки общински съвет – Казанлък, Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните и Община Казанлък. Ето и основните правила, с които бяха запознати учениците:

Как се движим като пешеходци:

• Като пешеходци се движим само по тротоара.

• Пресичаме само на зелен светофар и на пешеходна пътека.

• Оглеждаме се и ако не преминават коли, пресичаме бързо, но без да тичаме.

Пожарна безопасност:

. Преди да излезете от вкъщи се уверете, че всички електро уреди са изключени.

• Не палете огън на открито при силен вятър, без да сте обезопасили мястото и без да сте подготвили съдове с вода.

• Не претоварвайте жилищните инсталации в жилището си.

Прилагане на първа помощ при задавяне:

1.Застани леко встрани зад пострадалия и го наведи напред.

2.Направи до 5 удара по гърба и провери дали човекът е изкашлял предмета.

3.Постави едната си ръка свита в юмрук над пъпа на пострадалия, а другата си ръка върху първата.

4.Направи до 5 притискания в посока навътре и нагоре.

5.Редувай до 5 удара с до 5 притискания.

При спешни случаи трябва да се обадим на телефон 112.

112 е телефонен номер за спешни повиквания, който осигурява достъп до службите за спешно реагиране. Такива са например центровете за спешна медицинска помощ, областните дирекции на МВР, Изпълнителната агенция “Морска администрация” и Планинската спасителна служба. Номерът е създаден с цел да се използва при нужда от помощ поради риск за здравето, живота, имуществото или сигурността.

Обаждане на тел. 112 и даване на точна информация за инцидента

1.Какво и къде се е случило – ако връзката прекъсне да има подаден сигнал и за да знаят към кого да се обърнат диспечерите

2.Колко човека са пострадалите – за да се знае колко лекарска помощ е необходимо

3.Специфични наранявания – нужно е да се каже, за да може да се осигурят специални лекарски или спасителни екипи

4.Кой се обажда – казвате името си и оставяте телефон за връзка

5.Не затваряте телефона първи!

Постарайте се мерките за безопасност да станат ваш навик и постоянен спътник.

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Празнични изненади очакват всички шофьори извършили годишен технически преглед в сервиз „Мончев-90“

7277 | 08 декември 2025

Казанлък отпразнува 50-годишната любов на 68 семейни двойки

4114 | 11 декември 2025

Над 10 години затвор грозят 73-годишния мъж, опитал да убие казанлъчанин

4035 | 08 декември 2025

Казанлък се вдига на протест

3890 | 09 декември 2025

Дрогиран шофьор предизвика катастрофа в Казанлък

3734 | 09 декември 2025

Стотици протестираха в центъра на Казанлък

3498 | 10 декември 2025

Вандали потрошиха автомобил в Източното

3479 | 09 декември 2025

19-годишен шофьор блъсна пешеходец при движение назад

3295 | 11 декември 2025

„Арсенал“ АД и Бургаският държавен университет сключиха Меморандум за сътрудничество

2947 | 08 декември 2025

Препълнена зала и силно послание: Премиера на филма “Социално силните“ в Казанлък

2778 | 09 декември 2025
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак