От 2-ри до 4-ти септември, в колоритното подбалканско градче Шипка за четвърта поредна година, се проведе Шипка Фест - Дни на изкуствата и занаятите. Градчето посрещна майстори занаятчии, музиканти, артисти и любители на българските традиции и занаяти. Домакин на събитието отново бе Етнографски музей Чирпанлиева къща.
Фестивалът започна още в петък с демонстрации на ножарския занаят, а за музикалната програма се погрижиха Летящите номади и Soulfia. Вчера и днес - неделя, над 15 занаятчии от цялата страна разтвориха тезгяхите си в двора на музея, за да покажат своето майсторство с демонстрации на открито.
Кирил Митрашков и Стефан Чаков, Антон Атастасов и Боян Кършаков се събират от различни краища на България в Шипка, за да покажат магията на огъня и традиционната изработка на ножове – един много характерен за града занаят. Бургаският майстор Станко Киров от с. Българово пък вече няколко години подред ни удивява с друг един невероятно красив занаят на изчезване – кошничарството. На фестивала гостуват също Деси Владовска – майстор грънчар носител на Голямата награда „Сребърна хлопка" от Майсторската надпревара по грънчарство от Международния панаир на традиционните занаяти 2019 в Етъра, демонстрация на бижута от седеф и рог пък ще покаже Тодор Миланов от Пловдив.
Всички занаятчии позволяват на малки и големи да изпробват своите умения по време на множеството работилнички специално подготвени за фестивала,
Най-малките участници в събота имаха възможността да се включат в работилничките на Деница Запрянова - Костова (плъстене и Приказка от вълна) и Галина Гочева (иглобиване и рисуване с къна). А днес, 4 септември, могат да се учат от Невена Йовчева от школа Чисто сърце на шиене и пееене. По време на фестивала традиционно може да се научите как се прави сапун по студен метод с Рада Стойнова, както и да научите тайните на билкови мехлеми с Надежда Максимова.
За първа година във фестивала се включи Таня Иванова, която демонстрира изработка на накити от мъниста, такива каквито са ги правили нашите баби.
Тази година представянето на шипченските майстори бе по-силно от досега. Към Иванка Генова, българска бродерия, Данчо Данчев, дървопластика и Росица Джагалова, етерични масла се присъединиха Деян Денев, коларство и Георги Димитров, който пък разказа за вълшебството на божествения елексир от древни времена - меда. Пак от региона участва Румен Милков, дърворезбар от гр. Мъглиж, а ръчно плетиво показа Женя Димова, която живее в с. Голямо Дряново. Приятелите на Шипка от Творчески център за калоферска дантела също участват с демонстрация.
Освен богатата занаятчийска палитра, гостите на града имаха възможност да разгледат изложбата Светлина за Шипка, благотворителна изложба живопис, графика и колаж , посветена на каузата за възстановяване на Читалищния дом паметник в Чирпанлиевата къща, както и да посетят Художествена галерия „Христо Песев“, където се намира постоянната експозиция на пластики на Христо Песев и живопис на Христо Кутев, както и "100 години назад с фотографиите на Антип Обущаров", която привлича голям интерес от цялата страна и вече беше показана в София на Шипка 6 и Казанлък в музея на фотографиите и предстои да отпътува за Лондон през октомври.
В събота вечер, за музикалната програма се погрижиха Кеминджиджи с автентичен български фолклор и Бас Народен, които направиха своеобразен микс между автентичен български фолклор, етно ритми от различни краища на света и електронна музика. Бе показана и аудио визуалната изложба Чинари на Линда Барбара Вацулка.
Тази вечер, в неделя, специално за гостите на фестивал ще има прожекция на документалния филм Кавал Парк (САЩ, България 140') на режисьора Богдан Дарев, който в момента провежда премиерното си турне в България.
Фестивалът се организира от Народно Читалище „Светлина – 1861“ и Фондация “Отворен интелект - OPEN MIND”, с подкрепата на доброволците по Програма Еразъм+ на ЕС. Фестивалът се провежда под знака на Нулев Отпадък.
Шипка Фест ви очаква и днес в последния фестивален ден! Заповядайте!