Съгласно получена акредитация от Европейската комисия по програма „Еразъм+” сектор „Младеж” сдружение „Младежки център за развитие-Взаимопомощ” ще осъществи 3 проекта за обучения за младежки работници за периода 2022 г.-2023 г.
Като първи проект ще бъде реализирано обучението за младежки работници с наименование „Скулптори на медии” от 1 до 10 октомври в Пампорово, България с 30 участници от над 9 държави.
По проекта ще бъде покрита 3-та цел, заложена в акредитацията по „Еразъм+” на организацията, а именно насочена към младежката информация, която съществува в хаотична и несистемна форма.
В интернет може да се намерят много ресурси, но всички те са откъслечни или трудно достъпни. Идеята на проекта е да се развие платформа, която да публикува авторски материали (като статии, видео клипове, къси филми) по младежки теми. Тази платформа (theyouth.info) съществува дотук на английски и български език.
Идеята е тя да се преведе на повече европейски езици и чрез нея да се разпространяват материали със свободен достъп. Те ще бъдат използвани от младежи, учители, обучители, младежки работници по целия свят. Важно е и самите младежи от цяла Европа да имат възможност да изразят своето мнение за темите, които ги вълнуват. Това се базира на принципа на културно разнообразие и толерантност. Също така, организаторите на проекта смятат, че е грешка да се търси информация само по Фейсбук, защото тя често е ненадеждна и лесно се губи в огромното море от информация.
Обучението предлага възможностите за ползата от прилагането на дигитална графична фасилитация, за подкрепяне на учебни групи по време на всички проекти по Програмата „Еразъм+” в контекста на неформалното обучение с национално и транснационално участие.
Много от партньорите по Програмата не знаят точно как да използват материали си ефективно и едновременно пестеливо при работа с младежи им предложихме алтернатива. В много обучения сме ставали свидетели и сме създавали големи отпадъци от ресурси, които използваме.
Чрез дигитална графична фасилитация, партньорите ни могат ефикасно да използват по няколко пъти дигиталния визуален речник при използване, представяне и документиране на работата им.
В допълнение, графичната фасилитация може да бъде като визуален език тъй като е често среща дори и за култури с различни езикови езици и могат да бъдат използвани като универсален прекъсвач на езиковата бариера за интернационални групи и за хора, които работят с език, с който не се чувстват уверени, млади хора с различно поведение и стил на учене.