Тази година Националното честване на 145-та годишнина от Шипченската епопея ще бъде отбелязанo с две нови възстановки край Паметника на Свободата, съобщиха от Областна администрация Габрово. Предстои да излезе пълната програма на събитията за честването.
Празненствата ще започнат на 15 август, като кулминацията ще се състои в съботния 20 август, когато Национално дружество „Традиция” ще ни направи свидетели на две исторически събития – ден първи на отбраната на Орлово гнездо и речта на Цар Борис III при откриването на Паметника Шипка. И двете възстановки са нови и ще се проведат на връх Св. Никола.
На 26 август се навършват 88 години от откриването на Паметника на Свободата. За първи път тази година ще бъде представена речта на цар Борис III, която той произнася по време на тържественото му откриване през 1934 г. В присъствието на министър-председателя Кимон Георгиев, военослужещи, ветерани, официални лица и огромно множество хора от цялата страна, пръв реч произнася председателя на комитета за изграждане на Паметника - ген. Лазаров, а след него и Н.В. Царят, който развълнуван отправя апел към войската да вземе пример от героизма и себеотрицанието от подвига на героите на Шипка:
"Едва ли от шипченските боеве, чукарите помнят такова мощно, непринудено и гръмогласно "Ура", което сега се изтръгна из гърдите на повече от 100-хилядното множество.", гласи статия във вестник "Дума" от празничния ден.
След изнесените речи, ген. Лазаров поднася на Н. Величество златния ключ, с който да отвори вратата. Министър-председателя Кимон Георгиев, като представител на целия български народ полага бронзов венец пред Паметника на свободата за загиналите руски войници и български опълченци, паднали в боя за освобождението на България.
Основният камък на паметника е положен на 24 август 1922 г., а изграждането му завършва през 1930 г. На 26 август 1934 г. паметникът на връх „Свети Никола“ е тържествено открит пред повече от 100 хиляди души.
Тази година Областна администрация Габрово обяви конкурс за инициативи за съпътстващи събития в рамките на Национално честване „Шипченска епопея“. Целта е да се провокира интерес към историческото събитие по интересен и различен начин в градска среда и да се провокира участието на общността към организацията му. Организаторите очакват предложения за алтернативни локации за инициативите и желание на творчески и неправителствени организации за изява. Повече за условията вижте тук.