Днес в Казанлък се проведе пресконференция, с участието на Лилия Цонкова заместник-кмет на общ. Казанлък, Илиана Жекова Народен представител от 27-ми старозагорски МИР и Василка Панайотова кмет на гр.Шипка. Повод за мероприятието, което се състоя в пресклуба на БТА, бе отказа получен от Министерството на културата за финансиране на втория етап от проекта за консервация и реставрация на читалище „Светлина – 1861“ - гр.Шипка, който е в размер на 127 хил. лв.
Припомняме, че през 2020 г. Община Казанлък разработи и внесе проектно предложение за укрепителни дейности и ремонт на покрива на читалището. Проектът получи финансиране и през 2021 г. дейностите бяха успешно изпълнени по първия етап.
„По същата програма за финансиране на „Недвижими културни ценности, паметници на културата от местно и национално значение“ , отново подготвихме проектно предложение за втори етап на проекта. В него включихме дейности по отношение на фасадата, подмяна на дограма, изграждане на мълнеезащита и изграждане на покрив на пристройката към сградата. Това проектно предложение не беше финансирано от Министерство на културата със следните мотиви: „Дейностите не са в областта на консервацията и реставрацията, и не съвпадат с приложената виза.“, каза Цонкова
"В заповедта на Министерството на културата от февруари 2020 г., с която се определя читалището за паметник на културата е уточнено също, че териториалния обхват на недвижимата културна ценност съвпада с УПИ-то на имота, в което УПИ се намира и тази новопостроена пристройка. Тук е включен и текста, че се допуска и въпросната пристройка към паметника на културата да бъде адаптира за функциите на читалището.“, допълни Цонкова.
Заместник-кметът, по проекти с външно финансиране и хуманитарни политики, поясни, че мотивите за отказ от Министъра на културата, могат да бъдат тълкувани така: „След като не приемат дейностите по отношение на пристройката, допустими по тяхната програма, би следвало те да бъдат изключени и съответно да се финансират само тези, които касаят единствено сградата на читалището, както всъщност е направено по отношение на други обекти в одобрения списък , който можем да видим. В него например попада обекта „Шошкова къща“ в гр. Троян, който дори не е паметник на културата. При него не е одобрен пълния обем на количествено стойностната сметка, но е допуснато да бъде представена нова сметка, в която да се коригират дейностите, които не одобряват от Министерството.
Министерството на културата е издало заповед, с която признава читалището като паметник на културата с местно значение и след като в нея се посочва, че приемат пристройката като част от обекта, каква е причината да не финансира пълния обем на нашия проект?“, допълни Цонкова.
Василка Панайотова в качеството си на кмет на гр. Шипка изкажа своята загриженост по отношение на създалата се ситуация и причините за отказаното финансиране.
„Читалище „Светлина – 1861“ е изключително значение не само на регионално и национално ниво, но в международен мащаб. Тази сграда е важна за нас, превърнала се с времето в духовен център, с важна архитектура. През 2018 г. сградата стана известна чрез сайта на фотографа Божидар Чоторов „Машина на времето“. Тогава министъра на културата г-н Банов , откликна на нашия вопъл за помощ и направи всичко възможно проекта за читалището да стигне до Министерството и да получи финансиране по първия етап за реконструкция. Днес сградата е вече консервирана и устойчива след обследването, каквато не беше преди това. Не намирам за логично причина, която да спира възхода на тази сграда и последвалото реконстроиране. Нека министъра на културата посети сега Шипка за да види на какъв етап е изпълнението на проекта и тогава да вземе реално възможните действия за бъдещето ѝ.“, посочи Панайотова.
Илиана Жекова, Народен представител от 27-ми старозагорски избирателен район, сподели, че е била информирана за това, че проекта на община Казанлък не попадна в списъка на одобрените проекти на Министерството на културата.
„Възползвах се от законовата ми възможност да задам въпрос на Министъра на културата. В него описах всичко , което г-жа Цонкова каза по отношение на финансирането на първия етап и проектното предложение на втори етап за реконструкция на читалището. Получих отговор, който бях завила да бъде в писмен вид . В него се посочваше, че дейностите не са в областта на консервацията и реставрацията, и не съвпадат с приложенията на съгласувателната виза, не отговаря на чл. 1 ал.1 от правилата утвърдени със заповед РД 09-180 от 2018 г.
Тук обаче будят недоумение няколко факта. Защо след като има издадена заповед от Министъра на културата през 2020 г., в която се посочва, че пристройка към читалището трябва да бъде приобщена и да се счита като част от сградния фонд на читалището не са счели за необходимо да финансират проектното ни предложение? И на второ място , защо след като има проекти, които са одобрени частично , а дейностите, които не отговарят на условията на програмата и правилата са финансирани, а за нашия проект няма никакъв начин? Защо не е предоставена възможност на община Казанлък да извади тази част от количествено стойностната сметка , която се отнася за пристройката и да се финансират останалите части, които от Министерството на културата считат, че са допустими по техните правила?
Не искам да си мисля, че тук има политическа намеса или това, че община Казанлък се управлява от кмет, който е от политическа партия ГЕРБ, което може да се окаже една от основните причини да не бъде финансиран този проект. Считам , че когато става въпрос за културни обекти, които носят в себе си духовната култура и ценностите на предци ни политиката не трябва да влияе там. За съжаление най-вероятно сме свидетели точно на такава причина, която няма как да ми бъде отговорена в писмения въпрос.
Аз като Народен представител ще направя всичко възможно заедно с кмета на гр. Шипка да отидем на среща с Министъра на културата в следващите , макар и малко оставащи дни на това Народно събрание и да настояваме проекта да получи своето финансиране.След първоначално одобрените списъци на проектни предложения, била издадена последваща заповед от 05.07.2022 г., с която Министъра на културата дава одобрение на още 2 проекта - в село Гайтанево и гр.Ловеч , което означава на практика, че има възможност да се дофинансират и допълват списъците с одобрени проекти.
Ако не може да се финансира тази част с пристройката на читалището, да се даде възможност на община Казанлък да коригира количествено стойностната сметка и да останат само дейностите, които Министерството на културата счита, че са част от техните правила.“, каза Илиана Жекова.
Какво ще е съдбата на читалище „Светлина – 1861“ - гр.Шипка, никой не може да каже, надяваме се края да е добър, а тази величествена сграда да бъде съгранена за поколенията.
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...
Фирма “Туинс 3“ търси да назначи монтажисти и работници в производствен цех за дограма
Поради увеличаване обема на работа фирма “ Туинс 3 “ гр. Казанлък , търси да назначи монтажисти и работници в производствен...