Над 1500 участници се включиха в петото издание на Националния фолклорен конкурс "Димитър Гайдаров“, който се проведе на 11 и 12 юни в Казанлък. След двегодишно прекъсване, конкурсът отново посрещна много певци, танцьори, инструменталисти и състави от цялата страна.
„Щастлив, че тази година най-накрая имаме възможност да проведем конкурса. Сложната обстановка, в която бяхме поставени, а и времето, в което сякаш липсва духовност, музиката и в частност фолклора са тези, които издигат националното ни самосъзнание и в същото време дават възможност за изява на всички, които полагат усилия за да развиват българския фолклор.“, каза Димитър Гайдаров, част от организаторския екип.
Изпълнителите, които се включиха в тазгодишното фолклорното преживяване гостуваха от цяла България - Пловдив, Карнобат, Сливен, Нова Загора, Свищов и други.
„Изпълнителите са най-вече млади хора, това ме радва и искрено искам да споделя надежда, че българщината ще я има.“, допълни Гайдаров.
През първия ден около 130, а през втория ден около 70 индивидуални изпълнители и състава се качиха на сцената, а именно над 1500 човека показаха талантите си.
Участията в програмата бяха оценявани от жури в състав: проф. д-р Тодор Киров - декан на Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство – Пловдив, академик Васил Герлимов - председател на ансамбъл „Зора“ в гр.Стара Загора и председател на читалище „Климент Охридски“, както и дългогодишен художествен ръководител на ансамбъл „Загоре“, Георги Найденов музикален педагог в училище „Любен Каравелов“ в гр.Пловдив и диригент на ансамбъл „Любен Каравелов“ в гр. Пловдив .
„Предвид обстановката, в която се намирахме доскоро, решението ни да проведем конкурса дойде малко късно. Организацията започва още през месец декември. Живот и здраве се надявам да творим и работим в нормални условия и следващата година да се включат още повече изпълнители и ансамбли.“, съобщи за kazanlak.com Димитър Гайдаров.
Организатори на НФК „Димитър Гайдаров – 1906 – 1986г.“ са Община Казанлък, Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство – Пловдив, НЧ „Възродена искра-2000“ и ФА „Гъдулица“.
Конкурсът е посветен на бележития фолклорист и диригент Димитър Гайдаров. Той е роден през 1906 г. Основател е на фолклорните ансамбли „ Арсенал“ и „Искра“ , които съществуват и до днес – единият към оръжейния завод в Казанлък, а другия към НЧ „ Искра“. Гайдаров създава още музикални школи за народни инструменти и народно пеене към някогашния Пионерски дом и НЧ „ Искра” в Казанлък, както и 54 фолклорни музикални школи, хорове и оркестри в населените места под Балкана. Възпитаници на Гайдаров са и едни от първите ученици на Средното музикално училище в град Котел. Освен музикант и диригент той е автор на множество инструментални и вокални фолклорни обработки.
Цел му е запазване и обогатяване на българското народно песенно инструментално и танцово изкуство, приобщаване на младото поколение към българския фолклор.