Представители на ДЦДУ "Работилница за мечти" и на ЗЖ "Оптима" в село Дунавци участват в двудневна регионална конференция по повод 15 години от създаването на Регионален център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование на тема „Пътят към приобщаващото образование“.
Форумът се провежда в Стара Загора и в него участват представители на МОН, на научната общност, университетски преподаватели от Пловдив и Стара Загора, училищни директори, психолози, представители на НПО-та, логопеди и ресурсни учители.
"Образованието е тясно свързано с приобщаването. Много е трънлив пътят към достигане до нуждаещите се и оказване на подкрепа към тях. За съжаление все повече хора и най-вече деца имат нужда от подкрепа. Центърът в Стара Загора има много добри специалисти, които реагират много бързо и помагат", приветства присъстващите зам.-кметът Иванка Сотирова.
Тя допълни, че е необходимо разширяване на броя на специалистите-логопеди, психолози, ресурсни учители, които да работят в полза на приобщаването.
По време на форума стана ясно, че поне още 600 са нужните ресурсни учители за страната, където броят на децата с нужда от приобщаващо образование от 26 хиляди сега, в близките години се очаква да се увеличи на почти 50 хиляди.
"Приобщаващото образование е философия, образователна стратегия и е радващо, че то се превърна и в образователна практика". Около този основен извод, изразен от проф. Жана Атанасова от Педагогическия факултет на ПУ "П. Хилендарски" и един от инициаторите за въвеждането у нас на приобщаващото образование, се обединиха в споделянето на опит и полезни практики участниците в конференцията.
Доц. д-р Калоян Дамянов от Регионалния център за приобщаващо образование в София, един от създателите на Старозагорския такъв център заяви, че "вече не трябва да говорим за деца със СОП, а за деца, нуждаещи се от подкрепа за личностно развитие".
Педагозите следва да обясняват на родителите на такива деца, че тяхното дете, което досега категоризирахме като дете със специални образователни потребности е дете, което има нужда от подкрепа за личностно развитие, допълни Дамянов.
По време на конференцията се представят добри практики в процеса на приобщаването на децата, които се прилагат в детски градини и училища.
В област Стара Загора децата и учениците, които имат нужда от допълнителна подкрепа са 565. Общо 54 училища и 37 детски градини вземат участие в процеса на приобщаващо образование в областта. Предстои и пускането в действие на Единна платформа за приобщаващо образование в България, стана ясно още на форума.
Kурс за Oгняри
От 09.12.2024 г до 17.01.2025г. започва подаването на документи и записването на курсистите за Курс Огняр /машинист на котли...
Продавам чисто ново ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024
Продавам ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024. ATV-то е чисто ново, на 0 километра и 0 моточаса. Продава се с фактура с включено...
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...